| PandacornMaria87658 a întrebat:

Cum fac să învăț mai ușor, mă distrag multe lucruri, destul de des mă gândesc la ce am facut /voi face... Nu am note prea bune și sunt a 7-a cum se zice 'sunt pe muchie de cuțit'

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Iti spun sincer! poti invata mult mai usor ceva ce intelegi, iti place, te motiveaza sa inveti. Asociaza ceea ce inveti cu ceea ce iti face placere in vreun fel, gaseste o legatura. Cauta intai sa intelegi. repeta pentru a intelege, nu memora doar pentru a lua o nota. ideea e sa intelegi ceea ce inveti. nu te ajuta cu nimic a lua note bune in viata, acestea doar ajutandu-te sa te clasezi intr-un liceu cu potential de realizare si pregatire pentru un anumit domeniu de lucru. De ce mergi la scoala zilnic? de ce a fost facuta scoala asta care te obliga a te prezenta 5/7 de dimineata de la ora 7? Pentru a invata sa te descurci in viata,chiar daca tu nu vrei sa ai o profesie(o cariera ce se construieste prin studiu).
De ce inveti istorie? pentru a-ti da seama de ce noi suntem asa cum suntem in prezent. trecutul ti-a afectat prezentul si prezentul iti va scrie viitorul. ceea ce facem acum va deveni istorie si se va arhiva, se vor face documente pe baza activitatii politico-nationale, stiintifice,artistice,cum s-au facut si in trecut.
De ce invatam geografie? cred ca iti doresti sa te orientezi si tu mai usor in viata,fara sa apelezi de fiecare data la internet si cred ca asta te-ar putea motiva ca dupa ce ai invatat toti muntii de la noi din tara, sa ii si vizitezi candva.
Cat despre matematica... sa fim seriosi! numai in vise nu se aplica logica, rationamentul, legile fizicii, etc
Invata matematica sa iti dezvolti neuronii. incepe de joc! daca si de acolo iti e greu, atunci incepe cu a face un rebus. iti exerseaza logica! bafta!

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Pentru ca inveti mecanic fara a intelege rational acel lucru,inteleg matematica e o stiinta exacta acolo trebuie sasi folosesti creierul,dar in alte stiinte foloseste curiozitatea nu fi papagal, daca ai de invatat atomul si sti engleza baga un documentar, uitate la scoala discovery, posibilitati sunt sa stii, problema cu scoala e ca invatam mecanic nu gandim, nu punem intrebam
sa stii ca einstein a spus ca e o mare diferenta intre a sti ceva si a intelege acel lucru, degeaba sti ca apa fierbe la 100 de grade daca nu sti ce determina acel lucru si cum

invata in sesiuni 3, 4 sesiuni, fi atent, lasa Facebook si muzica si fi concentrat dar si relaxat, culcate cand ti somn, somnul e foarte bune intre sesiunile de invatat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Apropo nu exista nici o dovada ca un supliment ajuta la memorare astea sunt vrajeli, daca ar fi adevarat am fi toti einstein

| PandacornMaria87658 explică (pentru RAY):

Da asta e corect, doar toceam nu ițelegem nimic și uitam mare parte la unele chiar nu ințeleg dar nu trebuie sa fiu de 10 laughing, mulțumesc!

| PandacornMaria87658 explică (pentru RAY):

Corect! laughing) poate la concentrare ajută dar și așa nu aș vrea să le încerc tongue

| RAY a răspuns (pentru PandacornMaria87658):

Daca inveti ca papagalul nimic nu ajuta

| PandacornMaria87658 explică (pentru RAY):

Da am pățit de multe ori să știu lecția seara iar la școală foarte puțin pentru că nu am înțeles :'(

| Donsavas a răspuns:

Iti multumesc si eu! succes la scoala! te mai astept cu intrebari pentru mine! imi poti lasa un mesaj data viitoare, daca vrei sa-ti raspund la ceva. poate te pot ajuta mult mai mult, cine-o stie! nimic nu e intamplator! numai bine iti doresc!

| PandacornMaria87658 explică (pentru Donsavas):

Mulțumesc sper să termin cu bine laughing Desigur! big grin

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Incearca sa te gandesti mai bine la lectie.
Poti incerca sa mai scurtezi din lectiile din carte sau din caiet si sa extragati din notite doar ce este mai important ca sa iti fie mai usor.

| mimimumu a răspuns:

Si eu am avut probleme legate de memoratul unei lectii si de curând profesorul de biologie ne-a zis sa citim lectia de câteva ori cu voce tare ca o sa ne rămână pasaje prin cap.
Altceva care pe mine ma ajuta este sa stau concentrată asupra caietului, sa subliniez cu markere care fac sa iti sara in ochi textul apoi la examen închizi ochii si te gândesti la pagina vizualizată mai devreme (asta se cheamă memorie vizuala)
Sau citesti lectia cu voce tare si iti va ramane întipărit in minte secventele (asta se cheamă memorie auditiva-cred laughing) adică auzi ceea ce citesti si sti)
Sau citeste lectia o singura data, cu atentie, logic (nu ca papagalul), închizi caietul si încerci sa vezi ce iti mai amintesti legat de acea lectie.La mine metoda asta a funcționat.Intr-o zi am invatat 3 lectii la fizica apoi când a venit mama i-am zis ce am invatat si a fost mandra.Asta in clasa 6 la fizica.Si bea apă când înveți.Eu am încercat si cu apa si fara dar nu vad nici o diferenta.
Un pont: Am aflat ca cu cat te straduiesti sa înveți lectii noi, cu atât mintea iti e mai antrenată si te ajuta sa retii cat mai mult.

| PandacornMaria87658 explică (pentru mimimumu):

Și nouă ne zic asta unii profesori, am să încerc, mulțumesc! happy

| DarkBolld345 a răspuns:

Frate pune-te pe învățat tare, așa am făcut si eu dar îți zic un sfat poți învăța un an tot nu poți ajunge de 10

| PandacornMaria87658 explică (pentru DarkBolld345):

Voi încercawinking
Păi nu vreau de 10 chiar dacă la unele materii se poate cum e biologia, geografia, civica etc..restul aș fii bucuroasă la română să fiu de 6-7 happy de exemplul