| Miru12345 a întrebat:

Buna, cum pot sa imi retrag copilul de la scoala? Vreau sa-l trec pe homeschooling dar nu stiu cum fac retragerea si ce documente imi trebuie. Dau funda, e urgent!

Răspuns Câştigător
| anonima188888 a răspuns:

Domnul Gabriel Curcubet te poate îndruma pas cu pas. Ai aici adresa lui de email: https://www.homeschooling.ro/

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

In Romania nu exista homeschooling.

| Lilith33 a răspuns (pentru Catrice):

Nu există, dar poți folosi școlile din occident, numite aici "școli umbrelă". Constituția României garantează clar dreptul la educație fără impunerea unei educații într-o instituție a statului român.

| Miru12345 explică (pentru Catrice):

Vorbesc de scolile umbrela. Daca nu stii sa dai un raspuns la intrebare, taci!

| Catrice a răspuns (pentru Miru12345):

Daca știai deja răspunsul, mai bine tăceai.

| Miru12345 explică (pentru Catrice):

Am intrebat cum pot sa imi retrag copilul nu daca exista hs in Romania!

| anonima188888 a răspuns:

Nu vreau sa te invat eu cum sa iti crești copilul, dar totusi, metoda asta de homeschooling il va face un copil introvertit si o viata fara prieteni si socializare fata in fata e una nu prea fericita si nu numai atat, nu se va compara niciodata învățământul printr-un ecran cu cel din clasa, chiar daca e nu stiu ce scoala străină care tine cursurile online. mai gândește-te inainte de a lua aceasta decizie.

| madaleena a răspuns:

Buna,
Ca sa retragi copilul de la scoala ai nevoie de un motiv foarte bun. Nu iti va fi acceptata cererea daca nu treci ca il muti in alta parte. Adica nu poti face cerere ca retragi copilul si nu il inscrii sau spui ca vei face homeschooling. Tu trebuie sa motivezi acea retragere. In caz contrar scoala poate chema asistenta sociala si nu e gluma.
Inainte de a face cererea de retragere cere ajutorul cuiva. Sunt grupuri pe Facebook despre homeschooling si te pot ajuta. Tine cont ca daca ai facut cererea si nu ai facut-o cum trebuie si ti-e respinsa nu prea mai poti face alta asa imediat.
Nimeni nu te intreaba de scolile umbrela, ci pe ai nostri ii intereseaza ca daca il retragi sa o faci dintr-un motiv legal, nu homeschooling pentru ca aceasta alternativa nu e recunoscuta la noi si iti poate respinge cererea.

| Miru12345 explică (pentru madaleena):

De chestile astea stiam, deja avem o scola umbrela la care sa ne inscriem. Nu planuiam sa imi invat singur copilul acasa oricum. Dar, multumesc!