| Irinutza601 a întrebat:

Cum reusesc sa invat o poezie intr-un timp record? Am o memorie nu prea buna si mereu ma chinui...

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te concentrezi. Repeți strofa de mai multe ori, iar când ești mulțumită de rezultat, începi să înveți a doua strofă. Și, dacă le-ai memorat, începi să o înveți pe a treia. Nu ai cum să încurci strofele Luceafărului, imaginează-ți totul, e o poezie care decurge lin și care te prinde în mrejele ei.

4 răspunsuri:
| Satana_Costin_1997 a răspuns:

Citesteo de 10 ori fara oprire si iti intra in cap da nu oi avea cenusa in cap si o mai zici cand iti aduci aminte o repeti

| Humasah a răspuns:

Daca vrei sa inveti o poezie si nu ai o memorie asa de buna, poti citi cate doua versuri de mai multe ori si asa poti sa inveti mai repede! :* Funda?

| Irinutza601 explică (pentru Humasah):

Si la Luceafarul? ca-s multe strofe si pot sa omit vreouna. cum sa tin minte care dupa care merge?

| Elena_Claudia_2000_cM02 a răspuns:

Pai...poti sa o scrii de mai multe ori....incearca si asa