| Mirelaaaaaaaaaa a întrebat:

Cum sa fac sa rețin mai repede!? Am un test la mate maine, si trebuie sa invat multe chestii! Cum sa fac sa le rețin mai repede?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Pai pune naiba teoria aia in aplicare! ti se dau formule, teoreme cat curpinde! citeste-le si gaseste o legatura cu realitatea pentru fiecare! cauta sa forumulezi un alt exemplu decat cel dat de profesoara, la clasa sau reformuleaza o problema lucrata in clasa, tinand cont de reguli dar fara sa te uiti la rezolvare! lucreaza si repeta! doar asa vei retine! funda pentru raspuns? spor la scoala!

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Matematica nu e ca Istoria, Biologia... trebuie sa intelegi prin exercitiu.

| userul7200 a răspuns:

In primul rand, nu mai iti pierde timpul aici doar ca sa te afli in treaba. Faci exercitii, citesti cateva definitii de mai multe ori si gata big grin

| xLegendaryX a răspuns:

Pentru a retine intr-un interval scurt de timp invata lucrurile esentiale.
Exemplusad daca esti la algebra) ai fractii si ai invatat prod mezilor= cu cel al extrmilor, si constriuesti exemple. la geometrie faci exemple despre ce ai invatat. Funda?