| Ralux a întrebat:

Cum se traduce scoala de stat in engleza? Sigur, pe Google Translate mi-a dat state school dar nu prea cred ca e asa ( stiti voi ca Google Translate nu este cel mai priceput translator ) laughing. Multumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| beckham1 a răspuns:

Este bine State school: State schools, also known in Scotland, the United States and Canada as public schools, generally refer to primary or secondary schools mandated for or offered to all children by the government.

12 răspunsuri:
| cipailina a răspuns:

Dar traducerea e corecta: school state.

| Ralux explică:

Sa stiu sa il folosesc?thinking Um, doar am scris ceea ce aveam nevoie: scoala de stat laughing nu cred ca e nevoie de multa indemanare pentru a folosi Google Translate.hee hee

| Ralux explică:

Da, ai dreptate. Dar oricum, si profa mea de franceza ne-a zis : Nu mai folositi Google translate ca nu e bun. Folositi dictionarele. Si chiar asa e. Cum folosea cineva Google translate pentru tema isi dadea seama pentru ca se vede ca nu era corect traduslaughing. Adica, sa folosesti Google translate pentru cuvinte sau expresii mai merge, dar pentru fraze sau chiar texte intregi... mai bine te lipsesti.

| Ralux explică:

Acest site ar fi un vis implinit. Daca ti-l amintesti vreodata, intr-un moment de glorie, te rog, aminteste-ti si de utilizatorul Ralux de pe TPU laughing.

| xXdoareuXx a răspuns:

Scoala - school
şcoală de stat- public school
şcoală elementară - elementary school
şcoală generală - comprehensive school
şcoală profesională - trade school; vocational school
şcoală primară - primary school
sper ca te-am ajutat kiss happywinking oh go on

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar si state school e corect, dar daca nu prea e ok, incearca cu public school sau board school.
Sper ca va fi ok! happy

| Ralux explică (pentru anonim_4396):

Board school? stiam ca boarding school inseamna scoala privata. board cu boarding. tot pe acolo... deci?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar google translate traduce motamo!

| Bєshka a răspuns:

Public school

| Frankun a răspuns:

Păi toată lumea ştie că ''Gogle translate'' este cea mai mare prostie. Însă îţi sugerez să foloseşti '' Longman Dictionary''.