| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna!

Cum spuneti voi ca este corect: "Proprietar asupra constructiei inscrisa in CF." sau "Proprietar asupra constructiei inscrise in CF."?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Forma corecta este a doua.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ea este inscrisa, ele sunt inscrise. Deci ce-a de a doua este la plural n-are cum sa se lege de o constructie!

| Zuzu1991 a răspuns:

A doua e plural, deci, atat timp cat nu sunt "constructiile inscrise" ci e doar constructiei, atunci prima e corecta

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică:

Dat fiind faptul ca este vorba de o singură constructie, tindem sa alegem prima varianta, insa eu peste tot am gasit cu a doua varianta, pentru ca nu e "constructia" ci "constructiei" cu "-i" la sfarsit, deci. probabil ca e corecta a doua varianta