| mihaluvv a întrebat:

Buna! Daca am 20+ absente pana acum mai iau bursa de merit? (nu intrebati de ce am atatea ok).

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai primesti bursa.
Conform Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar, aprobate prin Ordinul ME nr.5.379/2022, citez:
"ART. 10
  (1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul dintre cazurile următoare:
  a) au obţinut media anuală generală de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 20 de absenţe nemotivate/an în anul şcolar anterior, cu excepţia elevilor din clasa a IX-a;
  b) au obţinut media de admitere în învăţământul liceal sau profesional de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 20 de absenţe nemotivate în anul şcolar anterior, pentru elevii din clasa a IX-a;"

| mihaluvv explică (pentru Ioandelasal):

Pai si in "a" ai spus ca se acorda celor care au cel mult 20 de absente nemotivate in anul scolar ANTERIOR. Anul trecut am avut sub 20, deci, mai iau pe anul asta? ca nu inteleg?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaluvv):

Tu ai spus ca ai peste 20 de absente, respectiv 20+.

| mihaluvv explică (pentru Ioandelasal):

Am 20+ pe anul acesta. nu in cel anterior

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaluvv):

Atunci nu o sa primesti anul viitor.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, adio bursa de merit!
20 de absente inseamna deja 2 puncte scazute la purtare si pierderea bursei de merit!

| ReddY25 a răspuns:

Nu mai din păcate

| IComeNuts a răspuns:

OK

| ingridschneider a răspuns:

Nu mai iei. Doar dacă reușești cumva (scrisoare de la părinți, medicul de familie, etc.) să îţi fie motivate o parte din ele mai ai vreo șansă.