| Nimeni91 a întrebat:

Buna! Daca as cumpara cartea "Eseul- varianta rapida" de la editura Art si as invata numai din ea pentru subiectul 3, cam ce punctaj as putea primi? Mentionez ca nu sunt in clasa a12, anul asta sunt in clasa a11, insa vreau sa ma apuc sa invat. Daca ati folosit aceasta culegere de eseuri, ce nota ati obtinut? Am inceput sa imi fac eseurile singura, insa sunt prea "pompoase" si incarcate, imi este teama ca nu voi putea sa le retin.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Geezus! Cred ca ti-=am mai zis si iti mai zic o data - trebuie sa retii metoda! De facut le faci pe loc atunci. Nu e deloc mare fis. Tii minte cateva elemente si le imbraci pe loc.

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,stiu. Imi amintesc. Dar nu functioneaza pentru mine aceasta metoda. Am facut schema, insa am dat saptamana trecuta un test la scoala si nu m-am incadrat in timp, deoarece a trebuit sa scriu 6 pagini la subiectul 3(cerinta profei); la subiectul 2 o pagina(cerinta profei, pentru punctaj maxim) iar la punctul B, subiectul 1, o pagina si jumatate, cate 6 randuri introducerea si concluzia, iar restul, continutul.(tot cerinta profei). Ne cere exagerat de mult la aceste subiecte, intrucat considera ca cei care le corecteaza nu ne vor acorda punctaj maxim. Nu am reusit sa termin tot in trei ore, deoarece, schematic, trebuie sa formulez pe loc. De asta m-ar tenta sa am cumva toate eseurile pana la anul, intrucat profa nu ni le-a dat pe toate, nici nu ne-a explicat ce trebuie sa contina, dar are cerine si pretentii. Eu am reusit sa scriu la subiectul 3 doar 3 pagini, am luat 9, deoarece a picat "Luceafarul" sau "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii", care, in acceotiunea ei, sunt complexe si trebuie tratate ca atare, plus ca o fata din clasa a scris 7 pagini la eseu, a luat 10. Nu stiu cand a apucat sa scrie atat. Si mi s-a mai intamplat chestia asta. Profii iau uneiri ca model cele mai bune lucrari, ceea ce nu e OK. DACA eu am parcurs toate cerintele, de ce sa nu corecteze conform baremului?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Profii ca a ta sunt unul dintre motivele principale pentru care scolile scot imbecili pe banda rulanta. Vrei sa ajungi cu adevarat in stare de ceva, sau sa ai note mari si sa fii o maimuta? Daca ai in vedere vreun post prin administratie sau alta mizerie similara, eventual e deja pregatit postul de catre cineva de prin familie, go4it. Daca vrei sa nu iti fie rusine cu tine peste citiva ani, mergi pe metoda aia corecta, logica, si de bun-simt. P.S. Mama, cit am putut sa detest mizeria aia cu corola de minuni. Nici dupa Luceafar nu m-am omorit vreodata in mod deosebit, a avut Eminescu zeci de poezii cu mult peste el. De Miorita nici nu mai zic...

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, ai dreptate. Insa eu daca nu intru la buget la o facultate, nu imi voi permite sa fac o facultate, intrucat nu va avea cine sa imi plateasca taxa. Ai mei au spus ca daca vreau sa merg la facultate, va trebui sa o fac pe banii mei,si nu am unde sa ma angajez, am incercat sa gasesc ceva pentru vara,insa nu au acceptat sa ma primeasca, intrucat nu am mai avut un job inainte. Nu am rude care sa ma ajute, nu vreau post in administratie, eu as vrea sa dau la " Limbi moderne aplicate", in Bucuresti, si din cate am vazut, media de admitere este destul de mare. Asta imi place mie.
Ai perfecta dreptate in tot ceea ce spui, scuze pentru raspunsul intarziat! Adevarul dureros al invatamantului romanesc: memoratul este cheia spre indobitocire cronica si spre neputinta: am colegi care nu inteleg ce memoreaza. Am o colega din Franta care spune ca la ei totul era logic, ca bacul lor, desi se da la mai multe materii, era mult mai simplu, ca tot ce invatau reprezenta ceea ce intelegeau. Nu ma dau nici eu in vand dupa memorat, imi place sa fac eseurile pe loc, insa mi-s-a spus ca daca nu voi invata viziunea atora despre opere, nu voi lua o nota mare. Cea mai decazuta ramura a educatiei: parerea mea despre o opera nu conteaza, insa trebuie sa invat parerea criticilor. Unde este creierul meu atunci? Unde este puterea mea de intelegere si de convingere? Alt lucru care ma deranjeaza: posturile aranjape prin relatii si faptul ca dupa ce obtine postul respectivul, nu este in stare de nimic. Am rude care consdera ca este perfect ceea ce se intampla si ma descurajeaza constant, spunand ca daca nu am relatii, nu pot ajunge nicaieri, insa ei le vor rezolva viitorul copiilor. Niste roboti care nu stiu nimic.
Multumesc pentru raspuns! Apreciez! Scuze pentru raspunsul intarziat!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Nu e bai. Daca esti calare pe limbile straine, sa stii ca se pot face bani frumusei ca si editor de continut. Ai putea sta frumos un an pe margine in care sa stringi bani. P.S. E prostie pura mizeria aia care ti s-a spus cu viziunea altora. Eu am facut la bac scris free-style la greu, mai putin datele despre autor si 2-3 chestii despre curente. Am luat 9. Ca o fi mult, ca o fi putin, mm...
P.S. Sintem destui idioti la privat care cautam si ani intregi pana gasim un angajat care chiar sa vrea sa faca ceva. Nu iti pierde increderea, ca in marea asta de impostura si imbecilitate mai exista si cate o oaza "ca afara" pentru cei care chiar vor sa faca ceva.

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc mult!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Pentru putin. Iti tin pumnii!

| Anuket a răspuns:

Am avut, nu mi-a plăcut, mai bine făcute personal. Nu se ia 10, dar 8, 9 scoți învățând din cartea aceasta. Dar dacă nu înțelegi niște termeni, mai bine îi înlocuiești cu alții mai ușori decât să încurci că se depunctează drastic așa ceva.