| butterfly018 a întrebat:

Daca intru pe profilul filologie bilingv franceza si vreau sa ma mut pe filologie simplu din clasa a 10-a, mai se dau acele diferente?

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Cum vă acceptă la filologie și vorbiți cu "mai se dau" în loc de "se mai dau", nu știu.

Elevii din învățământul preuniversitar particular autorizat se pot transfera la unități de învățământ preuniversitar de stat, la forma de învățământ de zi, seral, cu frecvență redusă sau la distanță, de regulă la sfârșitul anului școlar, cu acordul celor două unități de învățământ, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă și cu respectarea următoarelor condiții:

a) să aibă media semestrială/anuală cel puțin egală cu cea mai mică medie a elevului/elevilor din unitatea de învățământ primitoare;

b) să aibă nota la purtare cel puțin 9 pe toate semestrele;

c) să promoveze examenul de diferențe stabilit de unitatea de învățământ la care solicită transferul. Examenele de diferențe se susțin la disciplinele de studiu din trunchiul comun care nu au fost parcurse de solicitant sau pentru care programele parcurse diferă de cele ale clasei la care solicită transferul în procent de cel puțin 50%. De asemenea, se susțin examene de diferențe în cazul schimbării filierei, profilului și specializării.
Sursa: https://lege5.ro/......regulament

Extragem deci informația care spune că liceul la care te duci stabilește ce diferențe ai de dat, așa că mergi și întreabă-i sau dă un telefon.