| Nimeni91 a întrebat:

Buna!
Daca nu am card de sănătate, pot primi o rețetă de la medicul de familie? Am făcut până și cerere, și tot nu mi-a fost eliberat cardul de sănătate.

17 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu daca mai e asa dar din cate imi amintesc eu, daca nu ai cardul emis dar ai asigurare poti merge CAS ca sa iti elibereze o adeverinta. Cu adeverinta ai amedicul de femilie iti poate elibera reteta.

Problema cu adeverintele alea din cate stiu eu e ca erau valabile destul de putin timp, deci de cate ori ai nevoie de ceva trebuie sa mergi si sa stai iar la coada.

Suna la CAS ca sa vezi cum ar trebui sa procedezi.

| Nimeni91 explică (pentru RoCkKiD):

Am fost, mi-au spus că depun o cerere și o copie după actul e identitate. Am făcut asta o data in septembrie, o data in aprilie, când eram eleva iar acum, o sa merg și la toamnă, când pot obține o adeverință de la facultate, după 1 octombrie. Teoretic, e o platforma, in care pot verifica daca suntem sau nu asigurați, doar cu CNP-ul, practic, nu face nimeni așa. Eu m-am verificat azi, îmi apare că sunt persoana asigurata, facă card emis.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Nimeni91):

Pana primesti cardul, adeverinta este singura solutie.

| Nimeni91 explică (pentru RoCkKiD):

Pai și atunci pe site-ul celor de la CNAS, de ce au spus că medicii pot verifica in platforma, să vadă dacă o persoană are calitatea de asigurat?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Nimeni91):

Nu am idee. Daca ar fi sa ghicesc as zice ca nu au dat o directiva oficiala pentru ca medicii sa foloseasca acel site din simplul moiv ca nu actualizeaza prea des baza de date pe care acea aplicatie o apeleaza ca sa iti verifice statusul.

| Nimeni91 explică (pentru RoCkKiD):

O sa iau o adeverință mereu la min, sper sa rezolv din toamnă. Adică, mi se pare ciudat că am dus încă din clasa a 12-a, după ce am așteptat mai bine de 6 luni de la împlinirea vârstei de 18 ani, o adeverință de elev, și de fiecare data când sun să întreb sau merg personal, la ghișeu îmi spun că nu am cardul eliberat.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca ai peste 18 ani, deci trebuie sa-ti platesti lunar cotizatia la Sanatate ca sa primesti card de sanatate.
Tu ai platit?
Cererea ta este inutila, atata vreme cat nu ti-ai platit cotizatia lunara, cardul nu se poate elibera si nu poti beneficia de consultatii medicale.

| Nimeni91 explică (pentru Violleta2022):

Mi-am făcut cerere când eram eleva, de doua ori in timpul anului școlar, iar din toamnă sunt studenta. Din cate știu, elevii și studenții nu plătesc nicio cotizație, chiar daca au peste 18 ani. O sa mai merg și la toamnă sa fac o cerere. Daca nu primesc nici atunci, pot beneficia de servicii medicale pe baza unei adeverințe care sa arate calitatea de student. Chestia e că eu am o colega care are job de la 16 ani, și ea a făcut cereri peste cereri după ce a împlinit 18 ani, și tot nu a primit. Așa mi se explice, că elevii și studenții și servicii medicale gratuite și asigurare de sănătate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți primi, doar dacă îl plătești.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Am nevoie de o rețetă medicala și de o trimitere la spital, pentru niste investigații. Daca investigațiile le pot face și la in spital privat, am nevoie de rețetă de la medic, pentru că medicamentele se eliberează o baza rețetei medicale. Nu neapărat compensat, și îmi trebuie rețeta.
Doar că am făcut cereri și tot nu am primit cardul de sănătate, și nu stiu ce sa mai fac.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Astia care raspundeti nu, sinteti la furat. Daca medicul zice ca nu, si el e la furat. Te duci frumos la medic si ii arati ca esti asigurat, pe pagina asta - http://cas.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, o sa mă duc eu sa le arat, pentru că mie îmi pare că sunt persoana asigurata, dar ei ar fi trebuit să știe de platforma, nu,? Sau, pur și simplu, le este lene sa caute?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Se prea poate.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Nu, deoarece pe baza acestuia se fac rețetele!

| Nimeni91 explică (pentru Utilizatornew25):

Pai și mie îmi dădea medicul rețetă pe baza adeverinței de elev, până sa termin liceul în vara aceasta, iar din toamnă, pana fac alta cerere pentru cardul e sănătate, pe baza adeverinței de student. Și, până la urmă, nu e vina mea că nu îl am, out și simplu degeaba am depus o cerere cu acte care sa ateste că sunt asigurată, daca nici până acum nu mi-au emis cardul. Am sunat de multe ori, dar nimic. Și dacă vreau sa merg la spital până la toamnă, nici acolo nu mă primesc, așa e?

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru Nimeni91):

Nu știu și nu înțeleg de ce durează așa mult până obții cardul sunt incompetenți oricum, și de faza cu spitalul te referi să te internezi sau?

| Nimeni91 explică (pentru Utilizatornew25):

Am nevoie sa îmi fac niste analize și o tomografie, pentru că am dureri de cap, care nu mă lasă deloc. Și medicul de familie mi-a spus chiar acum câteva minute că m-a găsit în sistem, prin intermediul platformei de la Casa de Asigurări de Sănătate, că fiind persoana asigurata, fara card emis. Deci, teoretic, la spital ar trebui sa mă primească. Daca nu, o sa merg la o clinica privata. Dar mi se pare ciudat că am făcut două cereri și nu am primit nimic. Am o colega care are loc de muncă de la 16 ani, cu jumatea de norma, și ea a făcut cereri peste cereri, și tot nu a primit cardul.