| Liveforyourself a întrebat:

Dacă știe cineva ar putea să-mi explice și mie, va rog, regula de acordare a burselor pentru primul an de facultate umf Cluj?
La anul o sa susțin examenul de admitere și sunt curioasa cum și dacă oferă burse.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Gasesti aici regulamentul:
http://www.umfcluj.ro/......5%9ETI.pdf
Desigur, este foarte lung.

Se ofera burse, fiecare universitate de stat primeste bani pentru a oferi burse. Bursele sunt 700 lei (de merit) - 1000 de lei (de performanta). Mai exista si burse sociale.

Nu stiu sigur cate burse se ofera. In general cam 10% din numarul de studenti primesc bursa. Daca ar fi, sa zicem, 300 de studenti, in jur de 30 ar primi bursa.

Te poti uita in regulament la paginile 3-5, alea te intereseaza.