| Anonim0506 a întrebat:

Dau fundă. După facultatea de Business și Turism îți găsești job ușor? Este căutată? Este de viitor? Am viitorul asigurat?

9 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

"Am viitorul asigurat?"
Asta e cea mai proasta intrebare pe care o poate pune cineva cand se gandeste la facultate.De ce?
Presupunand ca nu o sa te loveasca vreo masina in urmatorii cativa ani, ai sa termini facultatea.Si dupa ce?
Iti cauti de lucru.Deja viitorul nu il ai asigurat. Daca era asigurat primeai o slujba imediat, fara sa cauti.
Poate vei fi angajat poate nu.Depinde.

| Anonim0506 explică (pentru RKBlue):

Ma refeream ca dacă am un job asigurat, adică dacă ești cautat destul

| Catrice a răspuns (pentru Anonim0506):

Asa și? Și în IT e căutată lume.
Dar ghici ce: doar aia cei mai buni sunt aleși.

| RKBlue a răspuns (pentru Anonim0506):

Nu sunt expert, spun din ce stiu de la cativa cunoscuti care au facut acea facultate.Cred ca pe vreo 2 i-a ajutat, pe restul nu neaparat.Dar e si vorba de ce au vrut mai departe.
De cautat se cauta dar nu foarte mult.

| Anonim0506 explică (pentru RKBlue):

Si ce au ajuns acum?

| RKBlue a răspuns (pentru Anonim0506):

Unul e receptionist la un hotel si unul lucreaza intr-o agentie care tot ceva legatura cu turismul si altele.

| Anonim0506 explică (pentru RKBlue):

Abia au terminat facultatea sau au experiență de câțiva ani?

| RKBlue a răspuns (pentru Anonim0506):

Cel care lucreaza ca receptionist s-a angajat cam dupa vreun an ( a avut un alt job inainte) si acum lucreaza de vreo 3 ani si celalalt lucreaza de vreo 4 ani(si el a lucrat altceva inainte, cred ca la un restaurant sau bar)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un viitor asigurat iti pot oferi doar facultatile vocationale. Cea de Bussines si Turism nu este vocationala, pentru ca dupa absolvirea ei nu vei avea o meserie "batuta in cuie".
Daca vrei un viitor si un loc de munca asigurat, alege o facultate vocationala, ca de exemplu facultatea de politie sau facultatea de asistenta medicala generala.