| AntonelaCK a întrebat:

De ceva timp tot incerc sa învăț engleză cat sa ma descurc. Cineva mi-a recomandat sa incerc " Duolingo ", însă nu stiu cat de bun e.

Ce părere aveți?

12 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

E slaba aplicatia, mai multe inveti tu daca citesti chestii, asculti muzica sau te uiti la filme. Incearca metoda clasica dar sigura, un prof la domiciliu. E mai sigur, nu iti place nu te duci, dar macar e acolo cand ai nelamuriri si intrebari.

| cuvant a răspuns:

Eu am folosit duolingo și o recomand dacă nu știi deloc.
Dacă deja știi puțin poți sa te joci în duolingi dar exista site-uri pe internet unde poți învață mai avansat.
E adevărat ca filmele, unele jocuri cu tot felul de provocări te vor ajuta sa înveți mai repede. Poți încerca să comunici cu persoane din UK sau USA depinde ce îți dorești.

| Bizon95 a răspuns:

Unii zic, ca laie, altii ca, balaie

DACA NU STII NIMIC DUOLINGUO E FOARTE, *FOARTE* BUN
macar sa ai de unde sa pornesti, si eu personal nu am o recomandare mai buna, decat manuale de engleza fara profesor CU audio (fara audio e mult mai slab) si care sunt si numai pe bani

insa trebuie sa te concentrezi la ce faci, devine repetitiv si poti sa iti pierzi atentia dupa cateva lectii consecutive, nu e o profesoara FIERBINTE RAUUUU sa te bata cu nuiaua la fund daca nu esti atent big grin

| Legion7X a răspuns:

Bună! Duolingo este pentru începători care o iau de la 0 însă nu avanseaza către mediu.
Mai sunt anumite forumuri în care sunt tot felul de nații: Englezi, Nemți, Spanioli etc care pun tot felul de întrebari în engleză referitor la gramatică. însă căteodată mai esti asaltat cu tot felul de corectări acuzatoare de parcă ar fi vina ta că nu te-ai născut în Anglia.

http://www.mediafire.com/......F.pdf/file

Descarcă dictionarul ăsta, este in format pdf. Contine conjugări de tot felul în primele pagini.

Eu unul pentru anumite contexte mă folosesc de siteul

https://context.reverso.net/traducere/

| FreddieM a răspuns:

Duolingo e minunat, recomand absolut, dar in afara studiatului structurii gramaticale, pune accent masiv pe fonetica si citeste permanent cu voce tare. Priveste programe tv englezesti ca sa te familiarizezi cu fonetica care nu e deloc usoara. Ce invatam noi in Romania e o tentativa amarata de limba engleza. Daca ajungi vreodata in Anglia vei vedea ca limba originala vorbita aici e de fapt chineza. Au 1 milion de cuvinte si vorbesc doar in metafore, niciodata nu exprima o idee in cuvinte clare. In plus au prostul obicei de a nu termina de pronuntat intreg cuvantul. Pace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multă engleză am învățat din filme sau jocuri decât de prin vreo aplicație anume.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Duolingo este o gluma proasta.

| TomyBrave2019 a răspuns:

E destul de slabă. Citește cărți si uită-te la filme! Înveți mult din ele. Ți-aș recomanda să mergi la engleză în particular...eram praf și acum îmi place extrem de mult happy

| Justme12344321 a răspuns:

Si eu la inceput am folosit tot felul de aplicatii, iti recomand sa te uiti si la seriale, sa citesti mult in engleza, scoate cuvintele pe care nu le stii si cauta- le in dictionar. Si neaparat practica vorbitul cu cineva! Nu iti fie frica sa faci greseli, asa vei invata, si mai ales nu te simti stanjenit cand cineva te va corecta, ba chiar din contra multumeste- le. Asa vei invata, bafta multa!

| deix001 a răspuns:

E foarte bună aplicația, dar bineînțeles ca trebuie sa și depui un efort, adică nu te poți baza doar pe aplicații.

| gabi135624 a răspuns:

Este foarte buna aplicația și chiar ți-o recomand