| Happppy1 a întrebat:

De curand m-am hotarat sa dau examenul la engleza pentru. un profil bilingv[sunt clasa a VIII -a] si as vrea sa aflu mai multe detalii,cum ar fi, ce ar trebui sa stiu cel mai bine ca sa iau o nota destul de mare la examenul >acesta?:
In legatura cu examenul proba orala,cam cum este? Iti poate pica si un subiect in care ai o imagine si tu trebuie sa o descri,sau sunt doar subiecte in care trebuie sa raspunzi la intrebari pe baza unui text? Si inca ceva,iti lasa un timp sa iti scrii raspunsurile la intrebari pe foaie, sau trebuie sa raspunzi direct? Si trebuie doar sa citesti cu voce tare textul, sau trebuie sa il si traduci? Multumesc anticipat pentru. ajutor big grin

Răspuns Câştigător
| PunkyA a răspuns:

Eu sunt la filologie bilingv engleza(clasa a 10a) si examenul sta cam asa:
1. Daca iei peste 6 insemna ca ai luat examenul. De la 6 in sus nu prea conteaza ce nota ai luat pentru ca toti aveti aceleasi sanse.
2.Proba scrisa seamana mult cu olimpiadele. Cand am dat eu examenul am avut de completat niste cuvinte lipsa, rephrasing, niste verbe de completat(cred)... si in rest nu imi mai amintesc. Oricum proba scrisa e detul de usoara si toata valoreaza 10 pct din oficiu + 50 pct exercitiile
3. Proba orala e foarte usoara. O sa iti dea sa alegi o foaie cu un text despre diverse chestii( la noi au fost despre masini, culori, sucuri etc.). O sa poti sa citesti undeva intr-o banca textul si sa raspunzi (in scris daca vrei) la intrebarile atasate acestuia. Apoi o sa te cheme profesorul in fata, o sa te puna sa citesti textul, o sa iti puna intrebarile de pe foaie si eventual o intrebare(sau mai multe) in plus. Proba orala are 30 pct.
4. Eu am luat 8.50 la examen.
5. Succes!

1 răspuns:
| Gabryel98 a răspuns:

Deci eu am intrat la bilingv franceza dar structura examenului este la fel :
1.partea scrisa:un text si mai multe exercitii pe baza acelui text
2.proba orala:iar ai un text cu cateva intrebari si tu ai 5 minute sa rezolvi intrebarile (si da, poti si pe hartie) si dupa trebuie sa citesti acel text (cum ai citi o compunere la clasa) si sa raspunzi la intrebari (profesorul iti poate pune separat si alte intrebari)

[asa am dat eu vara trecuta, cam pe la sfarsitul lunii mai]