| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Deci am o problemă. Sunt clasa a VIII-a (acum am intrat) și habar n-am ce profil să aleg, căci îmi plac materii care se află la poli opuși.

Acum mai bine de jumătate de an, dacă m-ar fi întrebat cineva, aș fi spus clar că merg la Filologie, deoarece uram matematica, plus că-mi place să compun - citate, poezii mai rar, uneori chiar încep cărți în joacă (vin cu o idee, apoi continui să scriu până mă plictisesc). Gramatica e interesantă, îmi place să-i corectez pe ceilalți, deși știu că suntem cu toții oameni si greșim - e ceva normal. Apropo, citesc mult - foarte mult, pentru că îmi place să călătoresc prin diferite lumi și să privesc viața din mai multe perspective.

Îmi place și engleza, chiar dacă uneori mă simt prost și îmi spun că nu voi ajunge niciodată să o vorbesc perfect.
Adesea gândesc sau vorbesc singură în engleză - e un pic ciudat, dar pe mine mă liniștește.

În fine, deci de când am început să merg la meditații la mate, notele mele au crescut, așa cum a făcut-o și cheful meu de a rezolva probleme de matematică și de a înțelege această,, limbă" străină pentru unii. Lucrez cam 2-3 ore pe zi la mate, iar de când a început vacanța am avut maxim o săptămână liberă în care să nu mă ating de culegere - când am fost la mare.
Oricum, vacanța asta m-am axat pe matematică, pentru că în clasele anterioare nu aveam niciun interes față de ea sau de oricare altă materie - de aici rezultă că am avut ceva lipsuri, însă pe care le-am completat treptat la meditații.
Deci da, îmi place să fac probleme la mate - dimineața mă trezesc cu gândul la ce capitol din cele unde mai,, scârțâi" ar trebui să abordez în funcție de ce se cere la EN.

Legat de informatică, nu sunt atât de strălucită, dar îmi place ca atunci când trebuie să fac ceva - un poster, spre exemplu, să iasă diferit; pun tema cerută în practică, combinând culorile și fonturile astfel încât să sară în ochii celorlalți (în sensul bun) și chiar mi-au zis 2 profesori că lucrez foarte frumos (iar posterele pe care le-am făcut au fost realizate în word - îmi place să lucrez pe laptop și să mă folosesc de word, chiar dacă e destinat redactării unor texte dau documente). Am mai făcut și niște video-uri pe diferite teme. Nu sunt praf, doar că nu m-am gândit niciodată la ceva mai mult, deci n-am simțit nevoia să învăț alte chestii, doar strictul necesar.

M-am gândit la mate-info în ultimul timp, dar la fizică nu excelez și nici chimia nu mă dă pe spate - știu să rezolv,, probleme" la chimie, iar la fizică încerc să rețin formulele, căci de acolo e simplu să fac calcule.
Pe de altă parte, și științele sociale mi se par interesante. M-am simțit atrasă de psihologie - nu neapărat ca materie, însă îmi place să observ oamenii și modul în care acționează în anumite situații.
Cred că astea sunt singurele profiluri care îmi fac cu ochiul acum - la filologie nu mai vreau, pentru că am auzit că este cam plictisitor și mai mult înveți pentru bac - și gramatica e aproape uitată; istoria e interesantă, dar n-aș vrea s-o studiez ca la carte, iar latina e groaznică, nici nu vreau s-aud de așa ceva.

Deci mama a spus că mă lasă să aleg singură, pentru că mă va susține oricând, indiferent de ce decizie voi lua. Tata ar fi vrut să mă orientez către liceul militar, poliție, bla, bla, dar i-am zis că nu e pentru mine.

Azi am auzit de la cineva cum că,, dacă ți-au plăcut româna si engleza de mult, atunci du-te la Filo, că la real e greu. Matematica de liceu e prea diferită de cea din gimnaziu. Tuturor cred că ne-a plăcut cea din V-VIII, dar asta din IX-XII e nașpa."
Atunci m-am simțit eu mai nașpa, pentru că mi-am imaginat că așa e - n-am nicio șansă la Mate-info și ar trebui să merg la filologie, ceea ce mă înspăimântă și mai că mă face să plâng. Îmi plac mai mult lucrurile practice, cum sunt matematica - da, n-o folosești zilnic, dar e distractivă si poți face mai multe cu ea decât cu istoria, latina etc.

Toată lumea spune,, Ascultă-ți inima!", dar inima mea e ipocrită și-mi spune prea multe ca să pot înțelege ce vrea. Creierul nici măcar nu mai încearcă, s-a lăsat si el în voia sorții.

Ce părere aveți? Real sau Uman? Mate-info sau științe sociale?

(Am scris un adevărat roman, știu, însă am simțit nevoia să spun tot ce am pe suflet - sunt prea indecisă.)

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri! - în cazul în care își va rupe cineva din timp doar ca să citească tâmpeniile pe care le-am redactat eu.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai spus ca nu stai prea bine cu matematica, iar la Mate-info se face matematica foarte multa si foarte avansata, fiindca asta este baza profilului.
Asadar iti raman la alegere: filologia sau stiintele naturii.

Răspuns utilizator avertizat
| isemilia a răspuns:

Buna. Sa stii ca si eu am avut fix aceeasi dilema (si inca sunt nesigura de alegerea facuta in vara). Cred ca cel mai bine (obiectiv vorbind) e sa alegi profilul in functie de ce vrei si specializarea in functie de materiile pe care ti-ar fi greu sa le inveti singura. (presupunand ca nu esti decisa cu privire la facultate) Si spun asta fiindca de la stiinte sociale la filologie nu e mare diferenta. De la mate-info la stiinte ale naturii nu e mare lucru. Bazele sunt cam aceleasi, important e sa alegi ce profil vrei si, daca nu alegi specializarea in functie de facultatea dorita, alege-o in functie de aptitudinile tale sau de lucrurile la care vrei sa fii mai buna. Recunosc ca Realul e varianta cea mai buna. E mai simplu sa inveti istoria, logica sau psihologia singura decat sa inveti matematica, informatica (ps. Ceea ce faci tu este TIC, nu informatica. Daca alegi profilul Real vei face programare ( clasa a 9a / a 10a la stiinte si in toti cei 4 ani la mate-info) Faci si TIC, insa informatica se va referi la programare, nu la word, paint, excel etc) sau chimie. Ai inca timp sa te hotarasti, insa cel putin acum pari mai orientata spre partea de Real decat spre cea de Uman. Nu te descuraja cand iti spune X sau W ca e complicat. Corect, poate asa o fi, insa daca tu te simti bine facand probleme la matematica si iti place sa faci asta atunci nu renunta asa de usor. Da, e important sa nu alegi o specializare la care nu ai fi buna, ci una care sa iti faca placere, insa la fel de important este si sa nu alegi o specializare pe zvonuri. Nu conteaza ca se zice ca filologia e inutila... Daca iti place asta e tot ce conteaza. La fel, o fi matematica de liceu complexa, insa daca ai bucuria aia cand rezolvi o problema ca lumea si daca iti place sigur o sa te descurci.

Ps. Nu stiu daca e o metoda buna sau nu, insa pe mine m-a ajutat sa imi dau seama cam ce imi doresc (ca specializare; ma gandeam ca poate te va ajuta si pe tine) faptul ca m-am gandit la ce materii am invatat in a 8a. Matematica si romana clar nu se pun la socoteala happy. Insa sa stii ca majoritatea profesorilor va vor lasa moale, asa ca vei avea enorm de mult timp liber. (bine, nu liber, ca trebuie sa inveti pentru examen dupa ce termini temele / invatatul pentru scoala) Gândește-te la ce materie lucrezi cel mai mult din pasiune, fara sa fii obligata. Faptul ca a 8a e un an aglomerat e cunoscut de toti, insa asta nu inseamna ca viata ta va fi doar romana si matematica. Incearca sa fii atenta la ore si sa fii si mai atenta la ce faci cand ajungi acasa. La ce lucrezi mai mult decat ar trebui? Ce ora te calmeaza / te face sa iti doresti sa cina ziua in care o ai mai rapid? In general ai sa ai 2 sau 3 materii carora le vei da atentie, chiar si cu acel bau bau de la sfarsitul anului. Chestia aia careia ii dai din timpul tau atunci iti va spune care e pasiunea ta. Eu una asa am ales, pe baza materiilor care ma ajutau sa ma relaxez si sa uit de examene. (pentru mine au fost fizica, informatica si biologia, pentru tine pot fi orice alte materii)

Pps. Poate te-ar interesa clasele cu intensiv / bilingv engleza. De asemenea, sa stii ca in a 8a inveti foarte multe lucruri faine (electricitate, optica, genetica, istoria Romaniei, tipuri de reactii chimice, geografia Romaniei etc. E foarte fain, crede-ma) asa ca incearca sa fii atenta, chiar si cu examenul ala de la sfarsit de an, ca nu e atat de dificil cum se spune. Incearca sa nu compari romana cu matematica (multi sunt tentati. Hai, ca daca iti place romana esti ope uman si daca inveti la mate e bine sa mergi pe real) Adevarul e ca inveti mai mult la materia la care ai nevoie de mai mult repetat, nu la favorita ta, de asta sugerasem sa alegi alte materii si sa vezi daca ai fost mai interesata de real sau de uman.

Bafta cu alegerea si mult mult mult succes in a 8a si la examene!

| gabriel2004o a răspuns:

Du-te la filo
Dupa cum vad chiar iti place sa scrii romanelaughing)))
Gen, mulți au fost ca tine entuziasmați(când am întrat la liceu) ca uite au luat 8-9 la examen la mate dar au ajuns sa termine a 9-a cu medii de 6 sau 7(la matematica ma refer)
Plus ca la mate-info e o vrăjeală când spune cineva ca romana e ușoară
Eu(la mate-info) fac romana de uman și matematica de real în același timp pentru ca da "nu vrem sa va vedem cum amestecați cimentul"
Asa ca du-te la filo și bucură-te de adolescență ca de la liceu se schimba multe în viata ta și nu îți bate capul cu profilul real ca acolo sunt cele mai grave probleme ale sistemului de învățământ