| brokxy a întrebat:

Deci cum sa invat la psihologie? :0 Ca dau bacul din ea. Cand citesc titlurile suna atat de usor dar sunt multe forme si tipuri si multa teorie pe care sincer nu o inteleg. Nu inteleg cuvintele deloc. Imi ia 4 ore sa invat 3 propozitii. La istorie invat 3 lectii in 15 minute imi aduc aminte usor. Nu are cuvinte grele e ca o poveste. Dar psihologia e atat de grea si in Martie dau simulare! Nu stiti pe Youtube va rog cineva care explica psihologie pentru bac? Sau ceva metode ca sa invat ( examenul este grila )

3 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

Încearcă să reții doar ce înțelegi. Nu te stresa că e anevoios. Iar simularea, de asemenea, e doar ca să-ți testezi nivelul actual.

Gândește-te că nu ești singura în situația asta... Faptul că la alte materii înveți mai cu spor e de bine. O să ai mai mult timp dispobibil aici.

Ia lecție cu lecție, cu răbdare, caută tot ce nu înțelegi. Stai departe de chestiile care te pot defocusa de la învățat.

Discută cu profesorul, s-ar putea să aibă cele mai bune idei și să te trimită la resurse care te-ar putea ajuta.

Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O Metodă de învățare când nu înțelegi deloc.
Îți faci un vocabular de termeni noi din foi A4.
Împarți foaia în două pe verticală.
În partea stângă pui cuvântul.
În partea dreaptă pui semnificația lui, din DEX sau de pe Google.
Astfel aduni acele foi și înveți termenii noi ca niște cuvinte noi dintr-o limbă necunoscută.
Acoperi partea dreaptă cu altă coală.
Citești termenul din partea stângă și încerci să îți aduci aminte ce înseamnă.
Dacă nu îți aduci aminte, doar atunci descoperi partea dreaptă a hârtiei și te uiți la definiție și o repeți, ca să o memorezi.
Repeți procedura până știi toate acele definiții cu toate foile dicționarului tău.
Apoi, citești lecția.
Nu înțelegi nimic căci acei termeni sunt străini pentru tine.
Faci dicționar cu ei.
Acum îi înțelegi.
Mai recitești o dată lecția.
Acum pui întrebarea -de ce?- ori de câte ori simți dta nevoia.
Are răspunsul la întrebarea - de ce- loc în lecție, da saun nu.
Dacă nu, caută-l pe Google.
Acum ai răspuns la toate întrebările de ce.
Acum mai recitește o dată lecția și întreabă-te ce a vrut autorul manualului să spună în această lecție.
Trebuie să fie o idee principală și alte 5 majore.
Acestea punele pe o foaie A4. Când le pui, mai jos sub ele fă o schiță, in care termenii de bază să fie conectați prin săgeți.
Schița se numește Poza și Formula. Acum lecția de pe pagina scrisă de tine este lecția ta, propietatea ta.
Încearcă să memorezi acum această pagină iar nu toată lecția din carte.
Procedeu mai simplu decât acesta de învățat orice, eu nu cunosc.

| WID a răspuns:

Esti la uman? Filo sau sociale? De ce nu alegi geografia?