| InSoMnIaC a întrebat:

Buna!
Deci daca opresc masina cu totul(adica opresc si motorul)
trebuie sa o scot din viteza sau sa o las in a intaia?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Categoria educatie -scoala de soferi? happy
Daca te pregatesti pentru examen, da. Este o masura de sigutanta. Opresti, tragi frana de mana, si apoi introduci intr-o viteza inferioara,preferabil intai. (a-ntaia) Sa iti explic. Atunci cand bagi in viteza, cutia de viteze face legatura intre roti si motor. Astfel, daca rotile se invart, trebuie sa invarta si axul, care se invarte foarte greu,manual. Asa ca, daca lasi masina in panta sau in rampa, si cedeaza accidental frana de mana dupa ce pleci, ramane a doua masura de siguranta : cutia de viteze, care nu permite masinii sa o ia la vale,daca panta e mica. Dar la examen, chiar daca nu opresti in panta, politistul trebuie sa vada ca tu te gandesti la siguranta circulatiei, si bagi in viteza. A treia masura de siguranta este bracarea rotilor. Adica daca opresti in rampa sau panta, invarti volanul catre trotuar, astfel incat daca frana cedeaza, iar cutia de viteza nu face fata unghiului si greutatii masinii, masina va porni la vale dar se va opri cu roata in trotuar.
De asemenea, pe teren drept poti lasa masina bagata in viteza, fara sa tragi frana de mana, desi nu e recomandabil.

4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

La oprirea totala se scoate din viteza.

| Broadband a răspuns:

O lasi in viteza 1 nu o scoate din viteza ca ai norocul sa o ia la vale laughing sau sa ti-o impinga vreun prost intr-un stalp sau gard. + frana de mana neaparat

| Niiiicu a răspuns:

O scoti si din vitezahappy

| ZeeK a răspuns:

Nu neaparat, adica daca vrei sa fi 100% sigur ca ne se intamlpa ceva ciudat daca o lasi pe coasta sau cv de gunu'; dar oricum frana de mana sa o tragi! laughinglaughinglaughing