| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața!

Am auzit conceptul de exitențialism într-un grup de amici comuni, iar eu nu sunt prea familiar cu el, îmi poate explica cineva despre ce este vorba?

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Filozofie in toată regula, vezi aci cum e cu treaba:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Existen%C8%9Bialism

| minrest a răspuns:

Citesti ceva filozofie a lui Kirkegaard, piesele lui Jean Paul Sartre, romanele Ciuma si Strainul ale lui Camus, deja daca ai o cultura si intelegi civilizatia europeana interbelica, familia filozofica existentialista ti se desprinde clar; daca nu, citesti tot ce iti lipseste.