| minnieeeeeeparkkkkkk16051605160516051605 a întrebat:

Bună dimineața! Sunt clasa a 8 a, mai este o săptămână până la examen. Vreau să merg la profesională, pe Turism și alimentație, doar că am o curiozitate. Dacă aș merge la Liceu Tehnic pe Turism și alimentație trebuie să le fac pe toate (bucătar, chelner/ospătar, cofetar)? Sau dacă merg la Liceu Profesional tot pe acest profil trebuie să aleg EU ce vreau să fac (vreau chelner/ospătar)?

5 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Iti recomand cu certitudine liceul. Nici nu stii cat de rau este sa alegi profesionala, mai ales ca la varsta ta deciziile sunt luate de-a moaca.
Nu te gandi doar la profil, gandeste-te si la optiunile de viata. Vrei sa ramai doar cu 8 clase + o profesionala? Poate maine-poimaine nu iti mai place profesia sau ai gasit alta mai buna. Ce faci in cazul asta? Cu bac-ul luat, faci facultatea pentru noua ta alerege si in 3-4 ani esti acolo. Cu profesionala in carca nici macar sfantul BAC nu-l poti da. Trebuie dupa sa te mai omori 3-4 ani pentru o postliceala ca sa poti sa dai bacul si dupa inca 3-4 si pentru facultate. Este multa bataie de cap. Tu faci tursim si alimentatie, dar e fix treaba ta daca vrei sa te faci bucatar, ospatar, inspector s-a.m.d. Oricum in bucatarie toata lumea intra, cu sau fara studii. Talent la gatit sa ai.
Daca continui cu facultatea tot pe tursim si alimentatie, poti sa te faci si inspector pentru protectia mediului si al consumatorilor.

| isemilia a răspuns:

Eu am aceeasi parere pe care o are si Claudiu. Ospatar te poti face si fara aceasta scoala, nu te ajuta la nimic acel certificat de competente sau ce iti dau ei la finalul anilor de studiu.
Dar daca asta iti doresti, e doar alegerea ta, sa te asiguri insa ca vrei sa faci acelasi lucru si la 60 de ani. Cel mai bine suni la secretariat. In principiu, vei alege tu una. (asa stiu eu cel putin, ca vei avea de ales specializarea, nu stiu sigur daca din a 9a sau mai tarziu putin)

| minnieeeeeeparkkkkkk16051605160516051605 explică (pentru isemilia):

Mediile de admitere la liceu teoretic e prea mare pentru mine...

| isemilia a răspuns (pentru minnieeeeeeparkkkkkk16051605160516051605):

"Mediile e prea mare"?
Poti incerca sa inveti sau sa te transferi dupa primul an. Oricum, media ta anuala in clasa a 9a, considerand ca vrei sa mergi la o scoala profesionala, ar trebui sa fie maxima.

| minnieeeeeeparkkkkkk16051605160516051605 explică (pentru isemilia):

A scuze, ma gandeam la altceva si am scris gresit... scuze, scuze *mediile de admitere sunt prea mari