| Chris47 a întrebat:

Bună dimineața. Sunt elev în clasa a IX-a la un colegiu economic din județul Iași. Acum, în această situație pandemică, s-au întâmplat multe, am văzut și auzit multe din partea colegilor și a cadrelor didactice, în fine, nu asta este important. Încă de la început mi-am dorit să mă transfer. Mă poate lămuri cineva, vă rog frumos, care sunt pașii de transfer către un alt liceu (teoretic) pe profil uman (științe sociale)? M-ar interesa în mod special, ce acte am nevoie, cu cine trebuie să vorbesc și dacă eu mă transfer pentru clasa a IX-a de la „economic" la „științe sociale" mai trebuie să dau diferențele. Mulțumesc mult! Vă rog să-mi explicați pas cu pas.

Răspuns Apreciat de Editori
| Nouvel a răspuns:

Conditiile de transfer si mai ales diferentele, difera de la o scoala la alta, de la un profil la altul.
Cel mai bine este sa mergi la secretariatul scolii unde vrei sa mergi si sa intrebi. Te vor lamuri cu toate in amanunt. Sa nu uiti sa intrebi totul.