| DeCeMaiContează a întrebat:

Din semestrul 2 vreau sa ma transfer la un alt liceu, tot pe profilul la care sunt si acum.Am auzit ca pentru a te putea transfera trebuie sa ai cel putin media ultimului promovat din acea clasa in anul precedent, este adevarat? sad Eu as cam vrea neaparat sa ma mut din semestrul 2... iar media mea este mai mica decat cea a ultimului promovat din clasa unde vreau sa ma mut.Ar fi totusi posibil ca transferul sa se poata realiza? Adica nu stiu daca e adevarata treaba cu media, dar asa am citit undeva...
Dau funda!
P.S.:Sunt in clasa a 10-a.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa clasa a IX-a trebuie ca media ta de promovare a ultimei clase sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"
Aceasta prevedere este valabila indiferent daca te transferi in vacanta dintre semestre sau in vacanta de vara.

| DeCeMaiContează explică (pentru Ioandelasal):

Aha...deci asta inseamna ca ma pot transfera sau nu? straight face Ca din raspuns am inteles ca nu pot sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Ai inteles foarte bine, NU TE POTI TRANSFERA.

| DeCeMaiContează explică (pentru Ioandelasal):

Nasol...multumesc de raspuns! happy

| GabrieloKg a răspuns:

Asa este regula, dar daca te muti in semestrul 2 media semestrului unu se ia in considerare din cate imi amintesc. Deci iti recomand sa inveti si sa ai o medie buna sin semestrul 1.

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Salut in primul rand trebuie sa fie locuri in clasa in care vrei sa te transferi și să ai medie buna.

| Natty1403 a răspuns:

Trebuie să ai media ultimului intrat și să fie locuri in clasa respectiva