| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! In toamna acestul an voi trece in clasa a -11-a si as vrea sa va cer cateva sfaturi pentru a invata pentru BAC. Cel mai tare ma tem de proba la istorie si desi am un profesor la clasa foarte bun, daca vom face online din toamna, ma tem ca voi ajunge sa nu promovez.
Eu sunt la filologie si automat voi da BAC-UL la limba romana, la istorie si la o materie la alegere, insa nu stiu ce sa aleg la proba la alegere, intrucat pentru mine geografia este criminala (hartile ma termina, eu le memorez ca sa ma descurc). Voi cum ati facut ca sa invatati mai usor la istorie? (nu vreau sa iau 10, vreau doar sa iau o nota bunicica si atat). La limba romana ma descurc destul de bine si nu trebuie sa memorez un comentariu intreg, deoarece, daca ma pierd, pot improviza oricand, asta daca opera respectiva imi este cunoscuta.
La istorie nu pot invata decat mecanic si ma tem ca nu imi voi putea aminti toate datele pe care trebuie sa le nemorez de la toate capitolele incluse in programa de examen. Niste sfaturi pentru invatatul logic m-ar ajuta, desi stiu ca asta depinde de fiecare dintre noi in parte.
Voi ati facut meditatii sau ati reusit sa invatati singuri? Eu nu prea imi permit meditatiile si de aceea va intreb pe voi cum vi s-a parut materia? Ati reusit sa o retineti cat de cat?
Cand am dat evaluarea nationala, acum doi ani, am reusit sa invat la limba romana singura, fara meditatii, doar cu orele de la scoala si am reusit sa iau 9, 75, iar acum parca este din ce in ce mai greu pentru mine deoarece ma simt sufocata de atatea cerinte.
Daca invat ceva azi la istorie, pot sa tin minte acest lucru pana peste doua saptamani, sa zicem si daca sunt intrebata cateva detalii pe sarite, le stiu, insa imi e teama ca nu voi avea timp sa recapitulez totul inainte de examen. Stiu ca mai sunt doi ani pana atunci, insa daca nu invata materia inca de pe acum serios, nu stiu cum voi recupera atunci.

Va multumesc de pe acum tuturor celor care veti raspunde si va imbratisez pe toti!

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Poti sa citesti sinteze pe capitole, si stai o luna pe fiecare sa il ''salvezi'' in memoria pe termen lung. Eu am ales filozofie si acolo am luat si cea mai mare notalaughing

| Gigi777 a răspuns:

Nu trebuie sa inveti mecanic la istorie( poate anii). Trebuie sa citesti mai mult, din manual, de pe internet. Poti sa te uiti la documentare, gasesti pe Youtube, pe Discovery. Ai o gramada de informatii pe Wikipedia si o sa intelegi ceva doar prin citit.

| Nimeni91 explică (pentru Gigi777):

Da, voi încerca și asta.Pot rezolva primele două subiecte care sunt mai ușoare, însă problema mea este la subiectul al treilea, la eseurile acelea kilometrice. Eu. Înțeleg lecțiile, însă programa e un pic prea încărcată, și îmi teama că la anul își vor lua cei de la minister revanșa pentru subiectele ușoare de anul acesta.