Întrebare recomandată | Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! M-am tot certat cu o verisoara pe tema diplomei de sfarsit de 12 clase. Ea mi-a spus ca a primit diploma care atesta sfarsitul studiilor liceale in acelasi timp in care a primit si diploma de bac, simultan. Intrebarea mea este: este adevarat sau aceasta diploma se primeste mai devreme, de exemplu la finalul anului scolar, in mai?
Este adevarat ca numai cei ce promoveaza examenul de bac primesc si diploma de absolvire a celor 12 clase, iar ceilalti doar o adeverinta sau cu totii primesc aceasta diploma indiferent daca au luat bacul sau nu? Am tot purtat o discutie cu verisoara mea, eu nu am prea multe informatii despre acest aspect, sunt intr-a 11 a doar si eram doar curioasa. Verisoara mea mi-a mai spus si ca si-a pierdut diploma de absolvire a 12 clase, adaugand ca vrea sa ceara la secretariat eliberarea unei alte diplome, deoarece pe langa diploma de bac, i se cere si diploma de absolvire, dar eu nu inteleg de ce, din moment ce a luat bacul, automat a terminat si liceul. Este folositoare aceasta diploma, din moment ce poti obtine mereu foaia matricola sau o adeverinta care sa ateste ca ai terminat liceul?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bac plus foaie matricolă, aceasta este dovada.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Multumesc mult pentru raspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Diploma se primeste cand le au semnate idiotii aia de la liceu.

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, asta da raspuns! Se misca foarte greu, desi ar putea sa termine totul intr-o zi. Am cateva cunostinte care au primit in 2020 diploma de bac in august, desi, initial, li se transmisese ca pot primi diplomele la o saptamana dupa ce se incheie examenul de bac, asta daca nu vor sa depuna contestatii.

| Catrice a răspuns:

Știu licee unde diploma de 12 clase s-a dat mai târziu decât aia de bac sau invers.

| Nimeni91 explică (pentru Catrice):

Multumesc mult de raspuns! Este bine de stiut!

| Frank51 a răspuns:

Fiecare diplomă este diferită și unică. În caz de pierdere se face cerere pentru duplicat, fix de acolo de unde ți s-au eliberat diplomele originale.

| Nimeni91 explică (pentru Frank51):

Multumesc mult de raspuns! Am discutat cu verisoara mea aseara despre acest subiect, si nu intelegeam cum sta treba. Atata agitatie pentru diplome! Multumesc mult, din nou!

| DascaluIoan a răspuns:

1. Toată lumea primește diplomele după susținerea examenului de bacalaureat. Secretariatul are alte lucruri pe cap în luna mai, nu dă diplome de absolvire mai devreme.
2.Chiar dacă nu iei bacalaureatul, primești diploma de absolvire și diplomele de competență de la bac, plus restul de documente, foi matricole, recomandări.
3. Angajatorul poate să ceară diploma de absolvire. Dacă, de exemplu, liceul terminat îți atestă o calificare, cum ar fi tehnician în turism, tehnician alimentar, acestea sunt atestate care nu se găsesc pe diploma de bacalaureat dar care pot fi apreciate. Deci da, poate cere și diploma de absolvire pe lângă cea de bac.

| Nimeni91 explică (pentru DascaluIoan):

Multumesc mult de lamurire! Atata agitatie, ma mir si eu prin ce o sa trec anul viitor, pentru niste diplome.