| Erin28 a întrebat:

Buna dragilor! Stiti cumva cand se va publica lista cu scenariile in care incepe scoala in fiecare localitate? Am tot cautat pe net, dar nu am gasit absolut nimic legat de acest lucru. Azi, diriginta mea a spus ca incepem scoala luni,fizic, cu totii, insa azi am auzit ca in satul meu s-au mai depistat cazuri de coronavirus. Ieri, au spus la stiri ca nu se va mai impune distantare, insa azi au spus ca elevii vor trebui sa aiba o distanta de 1 metru intre banci, ceea ce e putin probabil, deoarece, de exemplu, in clasa mea suntem 35 de elevi, iar in liceu sunt cateva clase care au si 38 de elevi.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cand se va publica lista cu scenariile in care incepe scoala in fiecare localitate?"

niciodată. Decizia e locală fcț. de rata de infectare cu noul coronavirus

pe județe e aici:

https://www.hotnews.ro/......uitori.htm

| Erin28 explică (pentru sierra1):

Multumesc de raspuns! Credeam ca si acum va fi la fel ca in toamna, cand au publicat liste cu scenariul in fiecare localitate, fiind tot aceeasi decizie, de scenarii: verde, galben, rosu; in toamna localitatea mea era in scenariul galben, insa judetul era in verde. In toamna, am primit un link de la diriginta cu lista in care era prezentat scenariul in care incep scolile in fiecare localitate

| sierra1 a răspuns (pentru Erin28):

Succes de luni!

| Erin28 explică (pentru sierra1):

Multumesc! Sa speram ca nu vor fi incidente!

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

S-au publicat scenariile de mult timp.
x < 1‰ - verde - merg toti elevii fizic
x < 3‰ - galben - merg fizic doar cei de la gradinita, clasele primare si cei din anii terminali (clasele 8, 12 si 13)
x < 6‰ - rosu - merg fizic doar cei de gradinita si cei ce sunt in clasele primare
x > 6‰ - localitatea se carantineaza

* unde x este incidenta pe ultimele 14 zile

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru rosessunflowersandlillies):

Iar in functie de localitatea ta poti vedea in ce scenariu esti. Insa nu cred ca se va publica o lista cu fiecare localitate din fiecare judet.

| Erin28 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Nu asta am vreau sa spun, poate ca m-am exprimat gresit. Voiam sa intreb daca stiti cumva daca au aparut liste cu scenariul in care incepe scoala in fiecare localitate in parte, descentralizat. De exemplu, daca ati aflat daca in Bucuresti este galben sau rosu, daca in Craiova este verde sau galben, intelegi? Stiu care sunt scenariile, dar nu stiu in ce scenariu se incadreaza localitatea mea cu siguranta. Cum ar veni, sa zicem, numarul de cazuri din fiecare localitate care sa permita sau sa impiedice inceperea scolii.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

S-a pus azi o lista pentru fiecare localitate (nu judet). Nu sunt sigura ca te ajuta sau ca inca mai ai nevoie, insa acesta este link-ul: https://www.google.com/amp/s/m.hotnews.ro/stire/24585899%3famp

| Erin28 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Da, chair ma ajuta. Multumesc mult!

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru Erin28):

Cu drag. Mult succes in noul semestru!