| DeCeMaiContează a întrebat:

Dupa cum v-am mai spus, anul viitor vreau sa ma transfer la alt liceu pe acelasi profil.Astazi am aflat ca nu mai sunt locuri la clasa unde vreau (e o singura clasa de acest profil si sunt 36 sau 37). Eu vreau NEAPARAT sa ma transfer, nu vreau sa raman nici mort la liceul actual. Exista vreo solutie totusi sa mi se accepte transferul? Adica am auzit cazuri de clase care au chiar si 40 de elevi.Va rog, imi doresc nespus de mult sa ma transfer.As fi cea mai fericita persoana din lume...

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura posibilitate este ca Inspectoratul Scolar Judetean sa aprobe depasirea in continuare a numarului de elevi din clasa respectiva, asa ca trebuie sa depui cerere in acest sens la ISJ si apoi sa speri ca liceul sa-ti aprobe transferul.

| DeCeMaiContează explică (pentru Ioandelasal):

Pot depune cerere pur si simplu sau trebuie sa am si un motiv bun?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Sigur ca trebuie sa ai un motiv, de regula cat mai bun, de ex. apropierea de domiciliu.

| DeCeMaiContează explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns! Chiar nu credeam ca asta e un motiv laughing stiam doar de cazuri medicale, venit din strainatate etc. Motivul acesta e oarecum adevarat pentru ca pana la liceul la care vreau sa ma transfer fac 20-25 de minute pe jos.Pana la liceul actual fac pe jos cam 45-50 de minute, dar folosesc transportul in comun.M-am interesat si se pare ca sunt 38 in clasa, deci tot s-a depasit numarul.Mai este o clasa de uman la care vreau sa ma transfer si sunt cam 36 si ma gandesc ca poate ma accepta totusi acolo si pe mine daca la clasa dorita s-a aprobat depasirea.Voi face tot posibilul sa ma duc la liceul respectiv in mai ca sa ma interesez sa pot sti adevarul.Imi doresc mult sa ma transfer, dar nu prea as vrea ca secretara de acolo si cei de la inspectorat sa aiba probleme din cauza mea daca ma accepta...eh,oricum voi incerca.Mutumesc din nou! happy

| corolav a răspuns:

Cînd ne - ai mai spus?

| DeCeMaiContează explică (pentru corolav):

Te poti uita in intrebarile mele.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Pai du-te la secretariat la liceul unde vrei sa te transferi și spune-le că îți dorești foarte mult sa vii la ei.Eu,când m-am transferat acum câțiva ani ce-i drept, am făcut cerere la secretariat și am făcut personal, scris de mână o foaie in care i-am scris domnului director de ce doresc să mă transfer și până la urmă mi s-a aprobat.Mai încearcă poate te primesc la ei.Succes!