| Hela a întrebat:

Buna! Este pe cineva de aici care lucreaza cu databases sau care are cunostinte despre ele, de preferat ceva mai mult decat cateva notiuni teoretice ^^?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce te ar interesa?

| Hela explică (pentru suntserios):

Nosql

| suntserios a răspuns (pentru Hela):

Si pana la urma care e nevoia ta?

| Hela explică (pentru suntserios):

Am nevoie de cineva care stie baze de date nosql pentru o aplicatie happy

| suntserios a răspuns (pentru Hela):

Vrei sa angajezi, vrei sa pui intrebari? Esti exagerat de zgarcic cu detalii. Greu sa te ajute careva.

| Hela explică (pentru suntserios):

Am nevoie de o sugestie si detaliile le discut in privat

| goguPatent a răspuns (pentru Hela):

Sugestie?
Mongodb

| Hela explică (pentru goguPatent):

De aplicatii cu baze de date nosql

| Zuzu1991 a răspuns (pentru goguPatent):

Mongodb... RILI, o baza de date mai IMBECILA nu ai?!?
unde mai pui ca iti trebuiesc cel putin 3 servere in sync, ca sa fii sigur ca nu ramai fara date... doar d'aia

nosql suna serios a tema pentru acasa, dpdv practic, NUMAI mysql e pe tava, restul, nu le inveti decat daca a job asigurat in domeniul ala, sau KRETINII care au facut un anumit pachet, s-au decis ca daca tot sunt open-source, atunci MERITA sa se rahateasca pe tine si sa foloseasca IMBECILITATI de gen mongodb... cum ar fi graylog, de care ajungi sa ai nevoie reala daca esti firma de devel destul de mare

| goguPatent a răspuns (pentru Zuzu1991):

Rili.
Sunt o groaza de scenarii cand mongo bate la fundul gol mysql si ii arata si degetul.

Incearca tu sa tii in mysql 100G de text si sa ai si performante. Eu țin. Si fluiera mongo.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru goguPatent):

Incearca sa configurezi un RAHAT DE MONGO
de cate ori ai avut piedere de baze de date... DE CATE ORI AI RECUPERAT-O FARA SA AI 3x REPLICARE?!?

cum zici tu...

| Hela explică (pentru Zuzu1991):

Chiar trebuie sa va certati si pe tema asta? confused am vrut dracu sa mi se faca cateva sugestii pentru cateva aplicatii in care as putea sa folosesc o baza de date nosql, nu am zis ca folosesc mongodb, amazon dynamodb sau alta baza de date...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Hela):

Da, de fapt tu ai dreptate, eu am instalat odata un mongodb si trebuia sa pun 3 db in sync, pe 3 servere si am studiat problema 2 zile ca la sfarsit sa ma duc la unul cu experienta care mi-a dat o solutie care nu era pe net, iar apoi mi-a explicat ca daca nu sunt 3 si se pierd datele, adio si n-am cuvinte!
de atunci ii port sambetele la TAMPENIA aia de baze de date

deci, o las balta, nu are decat sa zica ce "buna e" (la suflet probabil) big grin

| Hela explică (pentru Zuzu1991):

Cred ca glumesti laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Hela):

Nope, nu glumesc deloc, de aia, chiar m-a ofticat asta cu performanta lui cu tot tongue

unde mai pui ca "masocheala" era pentru graylog (de care chiar aveam nevoie), care nici macar nu isi tine db in mongodb ci doar setarile

| goguPatent a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ehh, daca tu nu ai reusit sa configurezi un server de mongo nu inseamna ca tehnologia in sine nu e buna. Dar in fine, nu despre asta era vorba.