| anonim_4396 a întrebat:

Buna,eu anul aceesta dau bacul 2017. Am si eu nevoie sa inteleg progama de bac la geografie ea fiind cam asa:
A,B, C

A. EUROPA ŞI ROMÂNIA – ELEMENTE GEOGRAFICE DE BAZĂ
1. Spaţiul românesc şi spaţiul european
2. Elemente fizico-geografice definitorii ale Europei şi ale României:
- clima (factorii genetici, elementele climatice, regionarea climatică)
- hidrografia – aspecte generale; Dunărea şi Marea Neagră
- învelişul biopedogeografic
- resursele naturale
3. Elemente de geografie umană ale Europei şi ale României
- harta politică a Europei; România ca stat al Europei
- populaţia şi caracteristicile ei geodemografice
- sistemul de oraşe al Europei
- activităţile economice – caracteristici generale
- sisteme de transport
4. Mediu înconjurător şi peisaje
5. Regiuni geografice în Europa şi în România:
- caracteristici ale unor regiuni geografice din Europa şi din România
- studiu de caz al unei regiuni geografice – Carpaţii
6. Ţările vecine României
B. ROMÂNIA ŞI UNIUNEA EUROPEANĂ
1. Formarea Uniunii Europene şi evoluţia integrării europene
2. Caracteristici geografice, politice şi economice actuale ale Uniunii Europene
3. Statele Uniunii Europene:
- privire generală şi sintetică
- Franţa, Germania, Regatul Unit, Italia, Spania, Portugalia, Grecia, Austria
4. România ca parte a Uniunii Europene:
- oportunităţi geografice ale României cu semnificaţie pentru Uniunea Europeană
- România şi ţările Uniunii Europene – interdependenţe geografice, economice şi
culturale
5. Problema energiei în Uniunea Europeană şi în România
C. EUROPA ŞI UNIUNEA EUROPEANĂ ÎN LUMEA CONTEMPORANĂ
1. Problemele fundamentale ale lumii contemporane
2. Rolul Europei în construirea lumii contemporane
3. Uniunea Europeană şi ansamblurile economice şi geopolitice ale lumii contemporane
4. Mondializare, internaţionalizare şi globalizare din perspectivă europeană
5. Europa, Uniunea Europeană şi România în procesul de evoluţie a lumii contemporane în următoarele decenii

Va rog mult niste harti pentru fiecare din cerinte sau niste ajutor cam ce ar trebui sa fac

4 răspunsuri:
| Iwannabesmart a răspuns:

Le poti gasi pe net.

| Ioan_Varga_1997 a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Multumesc de raspuns dar nu este cel care l-as fi vrut.
Poate mai sunt codasi ca mine, si sa aiba de unde sa le ia.
Eu nu intelg cerintele si nu stiu cam ce harta ar fi corecta pentru punctul respectiv.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru Ioan_Varga_1997):

Pai da, harta climei Europei/ Romaniei, hidrografiei, cea cu resurele (mineruri feroase/ neferoase, metale pretioase, petrolul ) etc.

| Ioan_Varga_1997 a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Dinou iti zic multumesc dar nu m-ai ajutat...