| MihhaaElla a întrebat:

Habar n-am la ce liceu vreau sa ma duc. Observ ca majoritatea se duc la unu la nimereala si la primul profil pe care il aud. Vreau un profil la care sa nu tocesc ca o nebuna, sa nu mai am timp nici sa ies pana afara.Ma gandeam sa ma duc la mate-info, dar cand ii aud pe cei de acolo cum se plang ca e matematica grea..parca nu as mai vrea.Mi se pare profilul potivit pentru ca dau bacul la mate si trebuie sa lucrez mai mult si la romana unde trebuie sa invat, sa citesc etc. plus ca-mi place f mult romana.Mi se pare ca nu ma abureste cu chestii neimportante, pentru ca romana si matematica sunt importante, altfel nu se mai dadea importanta in generala.Da, si va mai trebui sa aleg o materi dintre info, chimie, fizica si bio.Nu ma deranjeaza o materie la care sa tocesc fara chef. Faza e ca la matematica nu prea pot mai mult de 8 si ceva( sunt a7a), probabil o sa scad, la cat de lenesa sunt eu si nu o sa lucrez.Convenabil mai este ca pot sa ma duc la ce facultate vreau, iar eu nu prea am idee ce facultate ca sa ma pot ghida.Am inteles ca e f greu la M1 si ca normal M2 e mai usor, adica profilul stiintele ale naturii. Vreau sa-mi spuneti daca merita profilul mate-info, sa-mi spuneti avantaje si/sau dezavantaje. Puteti sa-mi vorbiti si cei care sunteti la stiintele ale naturii despre profil si bac/teze. Daca credeti ca profilul vostru merita, puteti sa-mi vorbiti cum este. Iar despre liceul, credeti ca merita sa ma duc la cel mai bun liceu din oras sau la unul putin mai prost? Credeti ca are vreo influenta in libertatea mea? Multumesc mult, o sa dau funda! Am de gand sa evaluez raspunsurile in functiee cu cat m-ati ajutat!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Materiile exacte cum ar fi matematica,fizica,chimia nu necesita tocire deoarece acestea sunt abstracte dar fixe, care se invata. Materiile precum istoria, geografia, biologia, cer retinerea unui volum mare de date care necesita "tocire" in vederea asimilarii. Diferenta in alegerea dintre cele doua profile de liceu in cazul fiecarui elev poate depinde de capacitatea de asimilare si stocare a informatiilor, sau de gradul de a intelege abstractul.

| SkyPilot a răspuns:

Un liceu bun te va ajuta foarte mult in viata. Inveti mai mult, dar nu chiar ca o nebuna. Eu am fost la unul din liceele mari din tara, am si invatat dar nu din cale-afara, dar m-am si distrat din greu. Daca lucrezi cate ceva in fiecare zi la materiile esentiale itti faci viata mai usoara.
Iarasi e important sa faci ceva ce iti place, iti va fi mult mai usor.
Eu am facult facultatea de mate-info, lucrez in IT, e mai greu dar si sunt bine platit si fac cu placere ceea ce fac.
Sper ca te-am ajutat sa iei o decizie happy