| hsr a întrebat:

Hei am nevoie de ajutorul vostru. ce proverb despre prietenie s.ar potrivi la o poveste de genul "Erau doi prieteni, erau colegi de clasa, nedespartiti dar dupa ceva timp s.au distantat in viata unuia a aparut o/un alta fata/baiat si cei doi numai erau la fel debuni prieten.nu se mai cunosteau la fel debine nemaistiind ce se intampla in vieata celuilal etc. dar la un moment dat o prietena comuna ii face sasi petreaca din nou timpul impreuna siredevin la ceea ce au fost odata adica cei mai buni prietenibig grin"{am de facut o compunere pe baza unui astfel de proverb povestea o am dar nu stiu ce proverb se cam potriveste. povestea este a doi pr fata si baiat. e reala in mare parte.aici sunt doar ideile principalebig grin]Ma puteti ajuta?big grinMultumesc anticipatbig grin

Răspuns Câştigător
| hjjd a răspuns:

Poate.prietenul la nevoie se cunoaste sau prieteni noi sa-ti faci, dar pe cei vechi sa nu-i lasi.ce zici? funda?

3 răspunsuri:
| annaliana a răspuns:

Prietenul la nevoie se cunoaste.

| katy a răspuns:

Amicus certus in re incerta cernitur- prietenul adevarat la nevoie se cunoaste

| victor_2113 a răspuns:

"Prietenul la nevoie se cunoaste" sau "Daca prietenul tau este miere, tu nu umbla sa-l mananci de tot"