| Pij a întrebat:

Imi doresc să urmez o carieră de profesor în învățământul gimnazial, însă am anumite nelămuriri; facultatea la care m-am gândit este cea de pedagogie din Iași, pe site-ul opțiuni.ro scrie ca după absolvirea acestei facultăți poti deveni profesor in învățământul gimnazial, însă din alte surse am aflat că este nevoie de o facultate specializată in domeniul respectiv (geografie, matematica, litere etc.), si apoi facultatea de pedagogie. Cine știe cu exactitate cum se realizează pregătirea pentru meseria de profesor gimnazial? Mulțumesc

1 răspuns:
| T0T a răspuns:

Eu cred că cel mai bine e să urmezi o facultate pe un anumit profil(ăla pe care vrei să fii profesor) și în timpul ăla ai posibilitatea să urmezi o specializare gratuită anume modulul psihopedagogic. De ce recomand asta? Căci o facultate specifică unui domeniu te specializează mai mult pe acel domeniu iar strict pentru domeniul psihopedagogic consider îndeajuns acest modul.