| Hela a întrebat:

Buna! Imi poate sugera cineva un master mai simplu in domeniul economic?

1 răspuns:
| andreea2346 a răspuns:

Salut!
Administrarea afacerilor în turism (masterat profesional)
Domeniul de studii universitare de masterat în care se încadrează acest program de studii este Administrarea Afacerilor. Durata studiilor este 2 ani (120 credite ECTS). Studenții dobândesc competențe de a lua decizii în condiții de risc şi incertitudine specifice administrării afacerilor în turism, de a interpreta dinamica mediului de afaceri în turism şi de a valorifica rezultatele, aplicarea creativă a metodelor şi tehnicilor de cercetare în analiza, interpretarea şi identificarea de soluții pentru situații specifice din turism, de a utiliza tehnologia informațională şi conştientizarea posibilităților acesteia de rezolvare a unor probleme specifice domeniului. Finalizarea acestui program de studii le permite absolvenților abordarea mai multor profesii în domeniul turismului.

Discipline studiate: Afaceri şi antreprenoriat, Metode de cercetare a pieței turistice, Marketing în turism şi industria ospitalității, Planificarea şi organizarea turismului de evenimente, Comunicare de afaceri în limba engleză/ franceză, Geografia destinației turistice, Administrarea restaurantelor şi securitatea alimentului etc.
Perspective după finalizarea studiilor: director general, director şi asimilați, conducători în turism, activitatea ospitalieră, activități de alimentație şi activități de agrement, specialişti cu funcții administrative şi comerciale, economişti, asistenți universitari, profesori în invățământul liceal, manageri în activitatea de turism, conducători de întreprinderi mici din turism, activitate ospitalieră, activități de alimentație şi activități de agreement.