| Claudia190 a întrebat:

Imi puteti oferi niste sfaturi? Fac activitati cu persoane cu retar mental, insa inprezent mi-am pierut toate ideile. imi puteti spune cam ce activitati as mai putea desfasura cu aceste peroane? Idei de activitati, jocuri etc, multumesc anticipat.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de acei oameni, de varsta lor, de ce pot sa faca. Noi nu stim ce ai facut deja ca sa-ti spunem ce ai mai putea sa faci.
De exemplu o ora de educatie plastica. Vine primavara (sa speram), puteti sa adunati flori sau frunze, iarba (plante in general) sa le vopsiti cu acuarele si sa le folositi pe post de stampile pentru a face desene. Sau chiar sa le lipiti direct pe foi albe sau colorate. Dar probabil at facut asta deja.
Sunt multe activitati si jocuri care ar putea fi facute. Poti sa mai si repeti din diferite activitati daca le schimbi putin.