| jessyka_9063 a întrebat:

imi puteti spune si mie cateva deosebiri intre grupa Fagaras si grupa Bucegi, va rooog eu multt, dau funda iar la ceilalti vott.

1 răspuns:
| Eli_7365 a răspuns:

Muntii Bucegi au o suprafață de circa 300 km, desfășurandu-se între Valea Prahovei la est si culoarul Branului și Valea Ialomiței. Temperatura variaza intr 2-6° i0-2° Celsius, climatul alpin,
Munții Făgărașului reprezintă un masiv muntos care face parte din Carpații Meridionali, și în care se află cel mai înalt vârf montan din România, vârful Moldoveanu.Munții Făgărașului reprezintă un masiv muntos care face parte din Carpații Meridionali, și în care se află cel mai înalt vârf montan din România, vârful Moldoveanu.Sunt formati din sisturi cristaline.