| Andrei778888 a întrebat:

Buna, imi puteti spune si mie, ce profiluri sunt in scolile profesionale, fara mecanica?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Frizer, bucatar, ospatar, vopsitor

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Mergi pe liceu, chiar daca nu vrei BAC sau facultate dupa aceea. Poti face si mai tarziu o postliceeala ca sa zici ca ai niste studii. Scolile profesionale sunt destul de slab cotate, nu prea te invata nimic in ele, indiferent ca te duci pe morarit panificatie sau industrie hoteliera, pierzi timp si ai doar o adeverinta amarata.

| anonimg a răspuns:

În ce mă privește, eu aș desființa școlile profesionale. Pentru că toți patronii angajează numai dacă ai liceul.
Sau chiar dacă n-ar fi așa, școala profesională îți limitează și educația -adică nu poți să îți continui studiile dacă nu ai liceul; și îți limitează și venitul- adică o să ai întotdeauna salariul minim pe economie. Pe deasupra condițiile de muncă sunt mizere.
Și nici o școală profesională nu te va învăța meserie. Pentru că a învăța o meserie înseamnă multe ore de practică; dar atelierele școlilor profesionale nu sunt dotate decât cu 2-3 aparate ruginite de pe timpul lui Ceaușescu.
Sfatul meu este să fugi cât te țin picioarele de școala profesională.
Fără liceu nu poți să faci nimic în viață. Toți oamenii pot să învețe.
Este adevărat că după scoala profesionala poți să faci liceul la seral, și este mai ușor decât liceul la zi. Dar liceul la seral nu te va ajuta mai deloc la bac.
Deci alege o meserie de liceu.

| Andrei778888 explică:

Scoala profesionala s-a schimbat, dupa ce o faci ai un contract pe masa, daca mergi pe dual, iei si bursa, si dupa terminarea studiilor poti sa te angajezi fara probleme, eu aș merge pe liceu, dar la cum ma inteleg eu cu matematica de unde 5 in examen