| LoRdSaN a întrebat:

Buna,imi spune cineva cu ce intrebare se raspunde la verb auxiliar,Copulativ, Predicativ.

Răspuns Câştigător
| Aretha a răspuns:

Din cate stiu (sunt clasa a8-a) nu se raspunde la verb auxiliar, copulativ sau predicativ.
v.auxiliar=A avea:
Timpul perfect compus al modului indicativ se formează din prezentul indicativ al lui a avea asociat cu participiul verbului cu sens deplin: am cântat, ai văzut, a bătut, am zis, ați iubit, au coborât.
A vrea:
Verbul a vrea are forme specializate ca auxiliar, servind la formarea principalului tip de viitor (literar) în combinație cu infinitivul verbului cu sens deplin: voi cânta, vei vedea, va bate, vom zice, veți iubi, vor coborî. O variantă familiară a acestui tip folosește forme și mai reduse ale auxiliarului: oi cânta, ăi vedea, o bate, om zice, ăți iubi, or coborî.
v.copulativ=a fi, a iesi (a iesi doctor), a ramane, a insemna...
Aceste verbe sunt folosite la subordonate predicative.
Predicatul verbal exprimat prin locutiune etc.
si Predicatul nominal in care se foloseste un verb copulativ pentru a face subordonate predicative.
FUNDA?

| byradu21 a răspuns (pentru Aretha):

E corect! big grin vream si eu sa spun acelasi lucru :X bravo (sunt a 9-a) tongue

| Aretha a răspuns (pentru byradu21):

laughing tongue

| LoRdSaN explică (pentru Aretha):

Ce?

5 răspunsuri:
| EmanuelEmy7 a răspuns:

Auxiliar : Ce vrea?
Copulativ : Unde va fi?
Predicativ : Ce spune?

| m3looo a răspuns:

NU raspund la intrebari.Verbe AUXILIARE sunt a fi,a avea,a vrea(voi). Verbe COPULATIVE:a fi,a deveni(intotdeauna copulativ),a iesi,a insemna, a ajunge, a(se)face, a parea, a ramane.Verbele PREDICATIVE sunt cele care formeaza singure predicatul.