| wwehellno98 a întrebat:

imi spuneti si mie cum sta treaba cu diatezele verbului in limba romana(diateza activa si cea pasiva).
Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| GymmyCool a răspuns:

Diateza pasiva:
În română avem în principal două diateze:

- Diateza activă, cînd agentul este subiect în propoziție. De exemplu: Vulpea a mîncat o găină.

- Diateza pasivă, cînd pacientul e subiect în propoziție. De exemplu: Găina a fost mîncată de o vulpe.

-diateza activă e când subiectul "face" acţiunea".
-diateza pasivă e când subiectul "suferă" acţiunea.

- diateza activă în contrast cu diateza pasivă: Ion a vopsit gardul vs Gardul a fost vopsit de Ion

Sper ca iti este de ajutor. Funda?

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pai la diateza activa este o actiune care se petrece in momentul de fata, la trecut sau viitor. La diateza pasiva actiunea e facuta de cineva si suprotata de altcineva.
Exemple: Merg la plimbare-diateza activa.
Elena este batuta de mama -diateza pasiva, mama face actiunea, Elena sufera

Iti doresc o seara cat mai frumoasa!

| maria6 a răspuns:

Mai este si diateza reflexiva...
ex. Ma tem.
Se aude ca va ploua.
Imi inchipui lucruri frumoase.

| GymmyCool a răspuns:

Diateza pasiva:
În română avem în principal două diateze:

- Diateza activă, cînd agentul este subiect în propoziție. De exemplu: Vulpea a mîncat o găină.

- Diateza pasivă, cînd pacientul e subiect în propoziție. De exemplu: Găina a fost mîncată de o vulpe.

-diateza activă e când subiectul "face" acţiunea".
-diateza pasivă e când subiectul "suferă" acţiunea.

- diateza activă în contrast cu diateza pasivă: Ion a vopsit gardul vs Gardul a fost vopsit de Ion

Funda?