| CauseMusicMakesMeFree a întrebat:

Imi spuneti si mie va rog cum se face media de admitere pentru liceu cu tot cu examenele nationale?(sunt clasa a8a si as vrea sa stiu cat ar trebui sa iau la examene ca sa nu-mi scada media foarte mult) Funda:X

Răspuns Câştigător
| CannbalCorpse a răspuns:

Buna! Media generala 5-8 se calculeaza astfel: media generala din clasa a5a + media generala din clasa a6a +media generala din clasa a7a + media generala din clasa a8a, iar suma lor se imparte la 4. Apoi aceasta medie care ti-a iesit, o aduni cu media examenelor(nota examenului la romana +nota examenului la mate, impartita la 2) si o imparti la 2. De exemplu: pe clasa a5a am avut 9, 71; pe a6a am avut 9, 82; pe a7a am avut 9, 94; iar in a8a am avut 10. Media 5-8 va fi (9, 71+9, 82+9, 94+10)/4=9, 86. Iar apoi in examen am luat 9, 70 la romana si 9, 60 la mate, deci media examenelor e 9, 65. Deci media mea de adimitere va fi ( 9, 86+9, 65)/2. sau Media genera : Media de pe cei 4 ani se aduna si se imparte la 4.
Media examenelor : Mate+Romana = x si x se imparte la 2.
Media Totala : Media celor 4 ani + Media din examen =y si y se imparte la 2. funda?

3 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

Medile din clasele V-VIII plus rezultatele examenelor se face o medie si se imparte

| CauseMusicMakesMeFree explică (pentru CannbalCorpse):

Se imparte la cat?

| CannbalCorpse a răspuns (pentru CauseMusicMakesMeFree):

Sper ca te-am ajutat