| Ştirbu_Ilie_1993 a întrebat:

Buna!

In comentariu se poate scrie definita romanului si Trăsăturile acestuia?

De exemplu:

Romanul este opera epică, în proză, de mare întindere, cu o acţiune desfăşurată pe mai multe planuri şi la care participă un număr mare de personaje.

Trăsăturile romanului obiectiv:

îşi propune să reflecte existenţa obişnuită;

universul fictiv al operei literare este construit după principiul verosimilităţii;

construcţia subiectului respectă ordinea cronologică;

incipitul se află într-o strânsă legătură cu finalul;

incipitul prezintă cadrul acţiunii, fixează timpul, reuneşte cele mai importante personaje din roman;

acţiunea se desfăşoară coerent, fără apariţia unor situaţii neprevăzute, evoluţia ei putând fi anticipată;

finalul este închis, rezolvând conflictele şi nepermiţându-i cititorului alte interpretări;

personajul este reprezentativ pentru o categorie socială sau umană, fiind deseori vorba de tipuri;

personajul este surprins într-un proces de transformare;

naratorul este omiscient, relatând la persoana a III-a, neutru şi impersoanl, fără să emită judecăţi de valoare, să comenteze faptele sau să explice situaţiile.

1 răspuns:
| 123lalala a răspuns:

Daca iti cere un comentariu asupra textului ..atunci da!, doar sa fi atent la cerinta. si noua ne-a spus profesoara ca e bine in comentarii sau in argumentari sa incepem cu o definitie si apoi cu argumente, bineînţeles si cu exemplificari ale acestora