| KhaleesiD a întrebat:

In legatura cu bacalaureatul. Am terminat acum 2 ani, am luat la toate probele, dar nu mi-a iesit media 6. De atunci tot incerc la fiecare sesiune sa dau din nou la o materie pentru a imi mari nota. As dori sa dau si anul acesta, dar acum sunt in Germania si intrebarea mea ar fi ca, daca am fost deja la 4 sesiuni si anul acesta nu ma prezint, anul viitor daca ma prezint atunci trebuie sa dau din nou la toate probele sau ramane asa ca si pana acum. Adica am auzit ca dupa o perioada de timp daca ai luat la 2 materii si la 1 nu si te tot prezinti la bac si nu il iei nici atunci, atunci dupa va trebui sa dai din nou la toate, este adevarat?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu a fost schimbata nicio regula privitoare la desfasurarea si la recunoasterea probelor promovate in sesiunile anterioare.
Cele doua sesiuni ale examenului de bacalaureat 2017 se desfasoara dupa aceleasi reguli stabilite in Metodologia care a fost valabila incepand cu anul 2011, respectiv Metodologia aprobata prin Ordinul ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului nr. 4799/2010( ordinul 4799/2010 si noul ordin 5070/2016 pot fi descarcate din link-ul :http://www.isjbn.ro/index.php?id=244 )

In ceea ce priveste sesiunile examenului de bacalaureat 2018, nu se stie inca nimic ---poate sa ramana valabila aceiasi metodologie sau poate fi schimbata!