| Yurim a întrebat:

Bună! Într-o luna incep clasa a 9a și din câte am inteles de la o prietena care trece a 10a mi-a spus ca in prima zi trebuie sa ma prezint cu unul dintre părinți pentru a semna ceva. Este neapărat? Mulțumesc pentru răspunsuri

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi singura la scoala si daca este solicitat un parinte, poate veni a doua zi.

Cel mai probabil prietena asta a ta vrea sa te puna intr-o situatie penibila, ca noii colegi sa rada de tine, ca te-ai dus cu mama la scoala, ca un copil de gradinita.

| Catrice a răspuns:

Părinții în a 9a von ca sa cunoască dirigintele, sa stie unde e clasa, eventual sa cunoască colegii. Asta cei interesați.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catrice):

Parintii vor intalni diriginetele la prima intalnire cu parintii, nu in prima zi de scoala, cand copii abia fac cunostinta cu noul diriginte, isi intalnesc noi colegii, se fac aranjamente in banca, se discuta de organizarea clasei, reguli interne, imbracaminte si igiena, profesori, laboratoare smad,
Prima sedinta cu parintii are loc dupa 2-3 saptamani de la inceperea scolii, nu in prima zi de scoala.

| Catrice a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ma refeream la prima zi de școală, când. abia se fac ore, ci după festivitatea de deschidere.
Când am fost eu în a 9a (și nu doar un generația mea ca aveam cunoștințe și în alți ani) cam jumătate din elevi veneau cu părinții. La mine au fost doar. câțiva care erau din oraș unii nici n-au mai venit de atunci; cei de la țară abia se făceau văzuți la ședințele cu părinții.
Nu ne-a zis nimeni nimic de laborator, profesori, îmbrăcăminte, doar orarul și atat, mai multe legate de școală am discutat la prima ora avuta cu diriginta abia peste 2 zile.

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| Lukasssz a răspuns:

Vai de *** incepe scoala intr-o luna?

| Crackman a răspuns:

Nu ai ce sa semnezi
Eu am fost din clasa 4 singur mereu

| Sophieka a răspuns (pentru Crackman):

Cred ca nu ti-a fost usor sa fii singur?

| Crackman a răspuns (pentru Sophieka):

După un timp te adaptezi happy devine mai ok

| Sophieka a răspuns (pentru Crackman):

Asa este. Te adaptezi. Inceputul e greu dar apoi incepe adaptarea. >big grin

| Sophieka a răspuns:

Nu este adevarat

Nu te mai lasa influentata de ce spun altii.

Nici macar nu stii ce ar trebui sa semneze... "Ceva", ce este ceva?

Daca va trebuii sa semneze parintii tai ceva, iti va comunica si tie si celorlalti colegi, doamna sau domnul diriginte.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu are ce sa semneze. Mergi singura.

| isemilia a răspuns:

De ce nu suni la secretariat? Cred ca ea se referea la faptul ca la inceputul anului scolar care a trecut s-au semnat, in prima zi, niste hartii. (ceva legat de diriginte si informarea privind virusul, care is masurile, ca le vom respecta etc). Cred ca la asta se referea, insa tu semnezi (si colegii) dupa ce va explica dirigintele. Posibil sa mai fie si ceva privind dotarile clasei si faptul ca lucrurile stricate se platesc, ca se poarta uniforma, ca se stie regulamentul intern etc. Dar astea le semnezi tu, in principiu.

Nu te baza pe ea, nu ca ar fi rea intentionata, insa sunt sanse sa isi aminteasca gresit. Suna la secretariat sa intrebi. Daca asa e, in cel mai rau caz, suni unul din parinti sa vina putin pana la liceu sa semneze si sa plece iar la locul de munca.

| CassiusAlexander a răspuns:

Fals.

| Cryyys87 a răspuns:

Buna ziua! Raspunsul la aceasta intrebare il puteti afla, apeland institutia de invatamant (liceul dvs).

Succes in anul scolar ce se apropie!