| anonim_4396 a întrebat:

intru a 8 a. Stiu, examen...
Mi-am calculat ce medie imi trebuie anul viitor, ca sa am media pe 4 ani+examene peste 8.70.
Si imi trebuie media 9.40, ceea ce este greu pentru mine... am avut numai medii de 8, 8 si ceva si 7.
Vreau sa ma ajutati, sa mi dati sfaturi cum as putea sa invat, sa retin su sa imi organizez timpul, astfel încât, macar 9. 20 sa am media. Va rog.
Chiar am nevoie. Si chiar vreau sa intru la pedagogic!
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Învață logic, mă refer să nu tocești, adică să înveți doar pentru notă, că na, trebuie să îți rămână și ceva în cap
Organizează-ți materialele de studiu, ține o agendă în care îți planifici testele, temele și toate cele, e mult mai ușor așa.
Citește cât mai mult, ia cărți, caută informații pe internet despre anumite lecții.
Lucrează suplimentar pentru fiecare materie în parte, lucrează mai mult la materiile la care ai note mai mici sau dacă chiar crezi că nu se poate cu ele și sunt peste capacitatea ta, doar menține-le la note bunicele, iar la restul ia note mari.
Relaxează-te și nu te preocupa foarte mult, asta duce la stres și nu vei da randament bun, doar stai calmă, nu te stresa.
Poți lua meditații, dacă îți permiți.
Apăi dacă nu înțelegi ceva, întreabă, întreabă și întreabă, chiar pune-i să îți deseneze, e necesar să pricepi, notează ideile, explicațiile profesorului pe un caiet, învață multe cuvinte, orice cuvânt nou, cauți definiția și o scrii pe caiet, revizuiești acasă.
Trebuie să fii atentă în clasă, e foarte important, așa, 40% din lecție deja e reținută, înțeleasă, apoi aprofundezi și acasă.
Ia notițe despre tot, dar numai ce e necesar.
Dormi suficient.
Bea 2-2.5 l apă, pare stupid, dar trebuie să rămâi hidratadă și odihnită pentru a putea lucra bine.
Acum, eu nu zic să nu petreci timp și cu alte persoane, adică prieteni, ieșiri și d-astea, căci mai e nevoie din când în când, dar nu exagera, tu ai un obiectiv, acela de a intra la liceul X, de aceea trebuie să muncești pentru asta.
Dacă îți place învățatul, este și mai bine.
Nu pierde timpul cu lucruri inutile, elimină din program activități, persoane, etc care nu îți aduc nici un beneficiu și nu te ajută să prosperi.
Nu amâna nimic, vii de la școală, mănânci, dormi 1h, te apuci de treabă, să zicem.
Tu ar trebui să îți organizezi timpul, calendar, agendă, chestii trestii, în funcție de cum crezi că ar trebui efectuate treburile.
Chiar apucă-te de acum, culegeri de exerciții, cărți, mai aruncă un ochi pe caietele din anii anteriori și tot așa.
Poți găsi n metode și să te ajuți și singură, doar mai multă ambiție/voință/multă implicare din partea ta.
Sper ca răspunsul meu să te ajute, nu știu cât de utile pot fi, dar acum rămâne la aprecierea ta, dacă vei ține cont de ele sau nu.
Succes la examen și spor la învățat.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pregatire.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sa lucrezi. La matematica sa inveti formulele, iar la romana sa inveti schema subiectului unde iti cere sa demonstrezi apartanenta la genul liric/epic/basm/roman/nuvela. Apoi trebuie doar sa lucrezi, sa lucrezi si iar sa lucrezi. Inca ai destul timp sa te pregatesti sa iei note mari.

| Albinuța767 a răspuns:

Am fost și eu în clasa a VIII-a și mi-a fost foarte greu ști de ce pentru că am avut un profesor de matematică care nu prea se ținea de noi sa ne învețe predă lecția și a doua zi exerciții ai înțeles bun, nu ai înțeles tot e bun. Eu am luat la examen 8.35 la română din neatenție am greșit și mi-a mai scăzut, iar la matematica 5.10. Am fost foarte fericita deoarece eu nu mă așteptam la această notă. Am vrut și eu la pedagogie.
Dar na soarta. Liceul pedagogic la care voiam sa intru avea media 8.50 și eu... 7. Media de la evaluarea contează. Foarte mult. Eu te sfătuiesc să înveți cu program. Scenele sunt cele mai bune. Acum pe vacanță poți să îți iei o culegere cu exerciții și teorii la română și matematică. Sa citești puțin că fără profesoar nu știu dacă o să înțelegi la fel de bine. Daca citești puțin o sa ai cat de cat o idee, iar când se va preda lecțiile tu vei fi cat de cat informat și nu vei fi super mirat adică,, ce de unde au apărut astea" cum fac unii când încep școală. La romana înveți genul dramatic, propoziția subordonată. La matematică daca nu înțelegi ceva întreabă profesorul. Al meu spunea că trebuia să înțelegem până acum. Dacă întrebi el va ști că ești dornica de învățat. Atunci când se fac exerciții la tablă ridica ✋ mâna. O sa conteze la ambele obiecte pentru nota finală. În fiecare școală de fac concursuri. Participă pentru a câștiga încrederea profesorilor și pentru a primii note cat de mari la toate obiectele.
De la începutul anului școlar la fizică, chimie, istorie, română nu știu la voi daca cere, dosare cu câteva date, lectii. Pentru ați marii media. Fi activă la ore și răspunde din ce in ce mai mult. Cu timpul de acasă îi faci pe o foaie A4 depinde când ești la școală după-amiaza sau dimineața. Eu am fost după-amiaza. Pai 10 min. Mâncarea, 30 min te odihnești, 1h lecția, 10 min relaxare 1h lectura la română. Succes in clasa 8 a!