| Karinakari99 a întrebat:

La anul as vrea sa dau titularizarea, disciplina limba si literatura engleza. Mi-ați putea recomanda niște cărți pentru a-mi pune la punct gramatica, literatura si partea de pedagogie? As vrea sa ma pregatesc si nu stiu cum sa incep.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia toate manualele de la clasele 5-12 la puricat. Cel puțin

| Catrice a răspuns:

Dacă n-ai licență pe limba engleză și modulul pedagogic terminat, bye-bye.

| Karinakari99 explică (pentru Catrice):

Le am terminate, altfel nici nu mă mai oboseam sa intreb.

| Catrice a răspuns (pentru Karinakari99):

Cum ai terminat tu engleza de facultate fara sa știi gramatică, habar n-am...

| Karinakari99 explică (pentru Catrice):

Si cine a spus că nu stiu gramatica?

| Catrice a răspuns (pentru Karinakari99):

Aaa... tu?!
Daca știai, nu întrebai de cărți de gramatică.

| Yuoia a răspuns:

In afara de ce iti spune corect @sierra1, eu intreb ce fel de profesor esti tu fara sa stapanesti ceea ce predai? Inteleg sa nu stii la perfectie toate operele literare. Dar... gramatica?!
Incepi... de la primul an de studiu in scoala. Vezi ca unii au inceput in clasa a doua, nu a cincea.

| Karinakari99 explică (pentru Yuoia):

Asta se intampla atunci cand nu citesti cu atentie o intrebare si nu cunosti sistemul de invatamant. Gramatica oricât de bine o stiu, trebuie perfecționata pentru a lua o nota cat mai mare. Ca sa fiu mai exactă, ma refer la gramatica extrem de avansată, nu cea de baza pe care multi pretind ca o stiu. Doar ce am terminat facultatea, este absolut normal sa am incertitudini. Nu vad rostul acestui răspuns.

| Yuoia a răspuns (pentru Karinakari99):

Serios? Si ce trebuia sa citesc atent? Ca nu stii gramatica limbii engleze si ca predai tampenii elevilor tai? Inca nu am auzit de nici o limba care sa aiba gramatica de baza si gramatica avansata. Cu literatura, e altceva. Gramatica insa, e una. Sau poate tu faci confuzii?