Întrebare recomandată | paranteză a întrebat:

Bună,la geografie avem o profesoară nouă.Am primit ca temă de desenat o hartă (cealaltă profesoară nu ne dădea de desenat hărţi) şi nu ştiu cum trebuie să procedez. harta este din manual şi este foarte micuţă iar eu trebuie să o desenez pe o foaie A4 şi să o pun la portofoliu.
Cum trebuie procedat?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pe vremea mea o făceam după ochi.
Nu trebuie să fie perfectă. Contează să înveţi ceva şi să memorezi (la ce desenatul cam ajută).

| Blackyuu a răspuns:

Eu zic sa cauti harta pe net pui foaia si te apuci sa copiezi. Sau daca ai talent la desen fa-o singura.

Răspuns utilizator avertizat
| 010101012 a răspuns:

Pai, ai putea sa ungi foaia cu ulei, sa astepti sa se usuce si dupa te pui pe copiat, fiindca se va vedea ft bine. Alta alternativa ar fi sa folosesti foaia de calc (o gasesti in librarii) si sa o liesti pe o foaie A4. Spor la copiat!

| Adelina16 a răspuns:

Ai putea, daca ai avea o forma a hartii... Dar nu cred ca ai, si atunci, poti sa incerci sa o faci cu ochiul liber. Sau;? cauti pe net o forma mai mare a hartii, asa iti poate fi mai usor. Sunt si astea niste variante.

| Dyana8 a răspuns:

Cauta pe google imagini harta iar apoi fa imaginea mai mare ( sau copiaz-o in paint si o maresti acolo) si pui foia pe ecran si desenezi.

| DjAngel_Florin_1997 a răspuns:

Asa am patit si eu in clsa a 8 a profesoara noastra de geografie ne umplut de harti pe care sa le punem la portofoliu, harti ale romaniei in special insa spre deosebire de tine noua ni le dadea deja trasate si facute insa ne-a dat sa facem si noi cu manuta noastra.Eu te-as sfatui daca daca ai un atlas si daca harta este si in atlasu tau s o copiez de acolo pui atlasu pe geam sa bata lumina si harta peste ea, asa faceam si eu intra 7 cand ne punea sa desem nu stiu ce continente sau poti incerca cu indigo dar nu stiu cum va iesi. S per ca ti-am fost de ajutor

| Anna17C a răspuns:

Buna! Si noua profesoara de geografie ne da sa facem astfel de harti. Eu le fac pe foi de calc. Pun foaia peste harta din manual, trasez conturul cu un creion cu mina si apoi colorez cu creioane cerate.

| Mariuss29 a răspuns:

Ar fi trebuit sa inveti in clasa a 6a cum sa maresti o imagine cu patratele ..complicat

| SarumanTheWise a răspuns:

Ai putea sa o tragi la xerox, e mai usor.

| came21 a răspuns:

Pai de obicei hartile pe care trebuie sa le desenezi ca sa le pui in portofoliu le desenezi cu foaia de calc.
O gasesti in librarii, la xerox.uri si pinuri(tot xerox doar ca mai ieftin)
Pui foaia de calc deasupra foii din manual si faci conturul si desenezi ce ai de desenat happy
sper ca te.am ajutatwinking
PS: si eu faceam desena la geogra si foloseam foaie de calc.
Dai vre.o funda?

| SobolanLaBOT a răspuns:

Cauta pe net harta dai sa fie de marimea foi pui foaia pe ecran copiezi toata harta o mai finisezi o colorezi si gata in 10-50 min e gata

| gabi0700 a răspuns:

Pune foaia pe harta si fai conturul.

| DEATHMAN111 a răspuns:

Eu as zice ca ai putea sa cauti pe google harta respectiva iar apoi poti pune foaia pe monitor si sa o faci sper ca te-am ajutat

| Valentin_Iosif_1989 a răspuns:

Foaie de calc format A4 si liner, daca nu vrei sa cumperi imbibi o foaie in format A4 in ulei astepti sa se usuce dupa care te pui pe copiat harta big grin