| KinderBeeeib a întrebat:

La intrebarea asta as vrea sa imi raspunda doar studentii de la Medicina Generala/Dentara (de preferat Cluj sau Iasi). Sunt nehotarata intre cele doua orase si as vrea sa va intreb cum vi s-a parut admiterea, cat timp invatati pe zi si cum vi se pare facultatea in general.Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Și dacă nu sunt studenți la medicină, sau nu văd întrebarea ta, ceilalți nu au voie să îți răspundă?
1. Cel mai bine ar fi să mergi la o facultate cât mai aproape de casă (ambele sunt bune).
2. Admiterea e grea, și e normal așa, trebuie să intre doar cei mai buni.
3. Din păcate, necesită timp și bani. Nu prea poți face ce vrei, trebuie să înveți mult, bine, trebuie să plătești taxa anuală, bani pe cărți, bani pe navetă, bani pe chirie, bani pe mâncare.
E greu de unul singur, dar dacă ești susținut e ușor.

| KinderBeeeib explică (pentru ancaval):

Ideea este ca studentii de la facultatile respective pot oferi un raspuns mai subiectiv si bazat pe experienta proprie, nu pe generalizari.Multumesc pentru raspuns!

| ancaval a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Păi ce răspuns "subiectiv" vrei? Ce experiență? O să înveți zilnic, asta e clar, stai mult la facultate, practică la morgă, tehnici, etc. E medicină și NU sport.
Ai impresia că răspunsul meu e pentru șters la c*r? Același lucru ți-l spune oricine. Și eu vorbesc din "experiență", dacă tot ești cu experiența după tine.
Înveți, înveți și iar înveți. Poate ai noroc de un profesor mai strict și la cea mai mică greșeală te taxează. E vorba de viața omului, musai să știi meserie, nu se face medicina peste noapte și cu nasul pe rețelele de socializare.
Dacă te ajută părinții, atunci mergi cu încredere și profită de ocazie. Baftă!
Cu drag!