| Band12Nikki a întrebat:

Buna!
La liceu se mai face gramatica sau geometrie?
Va rog sa imi raspundeti!

6 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Gramatica nu se mai face deloc, iar geometria nu seamana cu cea din generala. O sa faci vectori in clasa a 9-a(care reprezinta cel mai greu capitol din punctul meu de vedere, mai greu decat analiza de a 12-a) si geometrie analitica, deloc geometrie in spatiu. Daca vrei sa vezi cum arata, uita-te pe un subiect de bac, mai exact exercitiul 5 de la subiectul 1.
In generala parca si capitolul de trigonometrie era inclus la geometrie(corecteaza-ma daca am gresit). O sa te intalnesti si cu trigonometria, dar daca ai un profesor bun care sa iti explice si iti dai si tu putin silinta rezolvand temele acasa, n-o sa fie atat de greu, crede-ma, plus ca geometria si trigonometria reprezinta 1 punct la bac(semnificativ si ala). O sa se insiste pe ele la inceput si o sa fie multe detalii, dar in clasa a 12-a cand o sa inceapa pregatirea pentru bac, se va tria foarte multa informatie si o sa lucrati ce e important

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde si de profil.Eu sunt mate-info..Geometrie cel putin la mate-info faci vectoriala, in plan (ca aia din generala) numai.
Gramatica da, literatura mai putin.La filo cred ca se fac ambele la fel de mult tongue

| Qwwww a răspuns:

Bună! La liceu nu se mai face gramatică se face numai literatură, dar de geometrie nu scapi din păcate până în clasa a 12-a.
Deasemenea depinde și de liceu sunt și unele excepții, care pot să difere de ce am spus eu mai sus.

| iuliana24 a răspuns:

Buna! Eu sunt la filologie si nu fac gramatica mai deloc. La liceu te axezi pe literatura...

| Eduard2017 a răspuns:

Buna! Sunt a 9-a la mate-info si la romana fac doar literatura. am facut si putina gramatica. si la mate faci geometrie vectoriala(mai handicapata ca aia din generala)