| Ioanagrrrr a întrebat:

La o olimpiada faza locala este pe municipiu sau pe școală?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Municipiu este tot una cu orașul respectiv. In loc sa i se spună orașul Alba Iulia i se spune municipiul Alba Iulia. Asta ca exemplu. Faza locala a olimpiadelor se tine in fiecare comuna (nu in toate satele din comuna), orașe, orașe municipii in aceiași zi. Urmează faza județeana a olimpiadei in fiecare județ după, faza pe tara.

5 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Pe municipiu

| Denisa0954 a răspuns (pentru Denisa0954):

Pe oras cred, de fapt. Ca dupa urmează faza județeană si apoi municipala. Cel puțin așa a fost acum ceva ani, cand aveam eu olimpiada

| Ioanagrrrr explică (pentru Denisa0954):

Mersi mult ????

| Floridori a răspuns (pentru Denisa0954):

La ce olimpiada mergeti voi?

oras=municipiu=localitate

Faza locala se refera la faza pe oras care e tot aia cu faza pe municipiu.
Ordinea e asa: scoala, municipiu, judet, tara.

| Ioanagrrrr explică (pentru Floridori):

Mersiiii