| Anaaaa13 a întrebat:

La subiectul 3 de la istorie, exista o carte cu eseuri deja structurate la fel ca la romana? Sau de unde stiu ce ar putea cade?
M-am uitat pe programa insa sunt nelamurit.

1 răspuns:
| GeorgeTo a răspuns:

Bună! În 2016, când am dat eu, era o carte de eseuri, în care erau modele de subiecte (https://www.librariaonline.ro/......-p10086957 ) unde găseai și subiectul 3, cu modele rezolvate. Pentru subiectul 3, trebuie sa stii foarte bine toata materia, pentru a putea construi eseul respectiv. Foarte important, e să mentionezi punctele care ți le cer ei ( spre exemplu: menționați 2 urmări, pe plan intern, a instaurării regimului comunist în România). Dacă ai trecut in clasa a 12-a, la început de an profesorul respectiv vă va prezenta cartea respectivă.