| Eva03 a întrebat:

Luna viitoare dau examenul de clasa a 8-a si inca nu stiu ce profil sa aleg. Liceul la care vreau sa merg are patru profiluri: comert, filologie, mate-info si biologie-chimie.
De cativa ani comertul a devenit destul de slabut, doar cei cu mediile mici se duc acolo. La biologie-chimie nu stiu daca intru, pentru ca mai toata lumea acolo vrea sa intre. Mi-a mai ramas filologia si mate-info. Ma descurc la matematica, dar cu chimia si fizica nu chiar. Diriginta mea (este profesoara de mate) mi-a tot spus sa merg la mate pentru ca sigur o sa intru. Si daca intru, ce fac? Multi spun ca este foarte greu acolo... nu stiu cum o sa ma descurc cu matematica, fizica, chimia si cu informatica.
Ma gandeam sa scriu ca prima optiune filologia. Sunt foarte buna la engleza (e materia mea preferata). Multe persoane spun ca daca termin filologia nu o sa-mi gasesc un loc de munca. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca diriginta( care este si profesor de matematica!) ti-a spus sa alegi, ca prima optiune, profilul real si specializarea mate-info, nu cred ca a vorbit doar ca sa se afle-n treaba! Fa cum iti spune caci, la sfarsit, efortul tau va fi urmat de o "raspata"--- poti alege sa-ti continui studiile la orice facultate vei dori (profilul real nu este atat de limitativ precum cel umanistic!). Si apoi, limba engleza, preferata ta, de multa vreme nu mai este un atu --- majoritatea romanilor sunt vorbitori de limba engleza!

| sierra1 a răspuns:

Multe persoane spun ca daca termin filologia nu o sa-mi gasesc un loc de munca.
Adevărat

Du-te la științe ale naturii. Are de toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu iti place chimia, fizica, bio-chimia iese din calcul.
Eu zic sa mergi pe mate-info, e un profil bun si nu e greu daca iti dai putin interesul. Engleza faci la orice profil. Filologia e un profil slabut si lumea merge acolo, in general, pentru ca sunt medii mai mici de intrare. Eu am fost un an acolo si s-a frecat menta la greu, e pacat sa-ti pierzi timpul aiurea cand poti sa inveti ceva serios.

| MariaaDrb a răspuns:

Poți să optezi pentru mate-info bilingv engleză. Mate-info îți oferă mult mai multe opțiuni și pe viitor pentru ca în majoritatea facultăților faci matematica sau informatica. Nu este atât de greu pe cât se spune, trebuie doar sa înveți laughing nu trebuie sa ai la toate 10, axeazata pe ce îți place și important pe materiile pentru bac.

| JohnDelancie a răspuns:

Mate info sau nimic