| Sparkii a întrebat:

Buna luni am evaluare nationala la Romana si vreau si eu definitia pastelului bazmului doinei nuvela operei lirice epice ca din astea s-ar putea sa ne dea la Romana mersi mult funda

Răspuns Câştigător
| mia100خوبصورت a răspuns:

Pastelul este o creatie lirica in versuri, in care se prezinta, prin intermediul descrierii, sentimente fata de natura.
Basmul este o opera epica in care se povestesc intamplari fantastice puse pe seama unor personaje sau forte supranaturale in lupta cu fortele raului pe care le inving.
Daina este o creatie lirica care exprima sentimente puternice de dor, de dragoste, de jale, etc. in mediul rural sau pastoral.
Nuvela este opera epica in proza, cu actiune mai dezvoltata decat o schita cuprinzand o succesiune de episoade unite intr-o actiune complicata progresic, la care participa un numar mai mare de personaje, complex caracterizate.
Opera lirica este o opera literara in versuri in care autorul isi exprima sentimentele in mod direct cu ajutorul eului liric si a procedeelor artistice.
Opera epica este o opera literara in versuri sau proza in care autorul isi exprima sentimentele in mod indirect prin intermediul actiunii si al personajelor.

Succes!

3 răspunsuri:
| 0Alexander0 a răspuns:

Pastelul este o creatie lirica descriptiva în versuri în care se înfatiseaza un tablou din natura (un peisaj, momente ale zilei, imaginea unor anotimpuri, aspecte din viata plantelor si /sau animalelor) fata de care autorul îsi exprima în mod direct si discret impresiile si sentimentele.
Basmul este creatia narativa populara in care intamplarile reale se impletesc cu cele fantastice, fiind savarsite atat de personaje reale, cat si de cele cu puteri supranaturale, care reprezinta fortele binelui si fortele raului, din a caror confruntare binele iese intotdeauna invingator.
Doina este o specie a genului liric in versuri, apartinand literaturii populare, in care sunt exprimate o varietate de sentimente.
Nuvela este opera epica in proza, de mare intindere, cu un singur fir narativ si cu o actiune mai complexa decat a schitei, la care participa un numar mai mare de personaje, punandu-se accentul pe caracterizarea complexa a personajului principal.
Opera epica este opera literara in care gandurile, ideile si sentimentele sunt exprimate in mod indirect prin intermediul actiunii si al personajelor.
Opera lirica este o creatie in care gandurile, ideile si sentimentele sunt exprimate in mod direct.

Sper ca ti-am fost de ajutor!winking

| Saysomethingaboutyou a răspuns:

Esti a sasea sau a opta?

| Sparkii explică (pentru Saysomethingaboutyou):

Evaloare nationala in a 6 a de cand?laughingSunt a 8 a