| Fallen Angel a întrebat:

Ma intreb daca ma poate ajuta cineva si pe mine. Nu e mare lucru. Azi, la ora de geometrie profesorul ne-a zis sa facem acasa un fel de aplicatie. Zice asa: "Intri in camera. Pe masa e un bilet pe care scrie: Ceea ce e scris pe cealalta pagina este adevarat. Intoarce pagina si citeste. Pe cealalta parte scrie: Ceea ce e scris pe cealalta pagina este fals. Intoarce pagina si citeste. Care e adevarata?" Eu zic ca niciuna nu e adevarata. Am sa si justific: Daca citesc prima data partea pe care scrie ca e adevarat mi se pare ca aceea e adevarata si daca o citesc pe a doua mi se pare ca aceea e adevarata. Va rog sa ma ajutati si pe mine. Pt ca nu sunt prea sigura in legatura cu raspunsul meu. Please!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce probleme ofera dirigintele meuhee hee.
Presupunem ca prima este adevarata. Atunci, a doua ar fi falsa dar in acelasi timp, adevarata laughing.
Daca a doua este adevarata, prima este falsa dar in acelasi timp adevarata(deoarece a zis ca a doua este adevarata). Automat, cade.
Niciuna nu este adevarata deoarece un lucru nu poate fi si fals si adevarat in acelasi timp, iar din datele ei asa iese.

6 răspunsuri:
| andreiuuutza a răspuns:

Este un joc de cuvinte. O problema de logica, un test de inteligenta. Prea greu pentru tine oricum.winking

| Fallen Angel explică:

Sunt in clasa a VI-a

| Fallen Angel explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri big grin

| dan11 a răspuns:

A doua pagina.nimic nu infirma ceea ce e scris pe a doua pagina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi'mi ce clasa esti si am sa-ti raspund la intrebare

| al3_9910 a răspuns:

A 2-a pagina este adevarata...